Začíná plošné testování populace na koronarirus

Foto: ICP

Dnes 23. dubna startuje na několika místech České republiky plošné testování, které má zjistit rozsah výskytu koronaviru. Zapojit by se do něj mělo 27 tisíc dobrovolníků.

Testování má ukázat, kolik lidí v zemi onemocnělo Covid-19 a jaká je imunita obyvatelstva proti novému viru. Odběrová místa budou v Praze, na Litoměřicku, Jižní Moravě a Olomoucku. To vše se děje za situace, kdy denní počet uzdravených je větší než počet denně nakažených lidí.

Odborníci ale potřebují k dalšímu uvolňování opatření vědět mnohem více – jak velká část se s nákazou už potkala a zda mají proti ní imunitu, případně jak velkou. Výsledky budou důležité pro další uvolňování opatření a prognózy průběhu nemoci. Například pokud by byl výskyt onemocnění příliš nízký, znamenalo by to, že počet nemocných půjde v blízké budoucnosti nahoru. Dosavadní provedené hromadné testy soukromých subjektů naznačují, že tzv. kolektivní imunita je hodně malá. Výsledky této velmi početné studie bychom mohli znát na počátku května.

K testování se může vypravit každý, kdo nejeví žádné příznaky onemocnění Covid-19, má v České republice trvalý nebo přechodný pobyt a je mu od 18 do 89 let. Kromě Prahy mají dobrovolníci nad 60 let vyhrazený čas od 8 do 10 h, ostatní od 10 do 18 h. Zájemci nejdříve podstoupí rychlotest na protilátky. Pokud bude pozitivní, udělá se jim ještě klinický test na potvrzení nebo vyloučení nemoci.

V Praze se testuje na třech místech. Náměstí Míru a Zítkovy sady jsou určeny pro zájemce od 18 do 59 let. Kateřinská zahrada pak pro lidi nad 60 let (10 – 15 h) a děti (15 – 20 h).

Na všech místech pomáhají mimo jiné vojáci. Stejně je tomu i v Brně, kde své stany postavili na Moravském náměstí a před Campusem MU v Bohunicích. Unikátním testováním projdou také Litoměřice na výstavišti Zahrada Čech.

V pátek 24. dubna začnou sbírat vzorky také v Olomouci před Globusem, V Litovli před Billou a v Uničově u náměstí Osvobození.

Odběrové stany budou stát nejdéle 10 dní a zůstanou otevřená i o víikendu.

(lib)