LITEŇ – Na Naší základní škole v Litni skončil mezinárodní projekt Searching for Home zaměřený na migraci. Žáci partnerských škol se věnovali psaní anglických esejí o slavných emigrantech ze svých zemí, tedy Česka, Polska, Irska a Portugalska, a vycestovali na zahraniční setkání.
Projekt „Hledání domova“ v rámci programu Erasmus+ je založen na myšlence, že imigrace není jen zdrojem problémů a rizik, ale také obohacení přijímající země. I z naší země v průběhu dějin odcházely mohutné vlny emigrantů, z nichž mnozí významně přispěli k prosperitě a slávě své cílové země.
Žáci komunitní základní školy v Litni si pro své práce vybrali např. Miloše Formana, Karla Kryla či pilota RAF Josefa Františka. Českou emigrantkou byla ale třeba i americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová či hvězda poválečných amerických filmů Jiří (George) Voskovec. Také příběh Antonína Čermáka je fascinující: z českého chlapce, který přišel do Spojených států s rodiči, se stal napřed poslíček a povozník, následně podnikatel v rozvážkové službě, obchodník s nemovitostmi, komunální politik, starosta Chicaga a neohrožený bojovník proti mafii, jehož zásluhou skončil za mřížemi gangster Al Capone. Čermák se přátelil s prezidentem F. D. Rooseveltem a hovořilo se o něm jako o jeho možném nástupci. Jeho život ukončil atentát, strojený pravděpodobně na Roosevelta, jemuž takto Čermák vlastním tělem zachránil život. Ze dnů, kdy umíral v nemocnici, se dochoval dojemný vzkaz prezidentovi: Jsem rád, že jsem to byl já, a ne ty. Tento citát je také názvem eseje, jíž do společné sbírky přispěl žák deváté třídy František Salva.
Pro žáky šlo většinou o první podrobné seznámení s osobnostmi, jejichž jména jsou součástí našeho obecného povědomí. Žákyně osmé třídy Anna Beranová řekla o své práci o Karlu Krylovi: „Mám k němu rodinný vztah. Babička jednu dobu bydlela v Novém Jičíně ve stejné ulici jako on. Maminka si ještě za minulého režimu koupila nahranou kazetu a přemazala ji Krylovými písničkami, které pak tajně poslouchali s kamarády. Když u nás byli Poláci a Portugalci, tuhle památeční kazetu jsem jim pouštěla. Mám Kryla taky ráda, i když jsem tu dobu nezažila a nejsem úplně zapálená fanynka.“
Výsledkem společné práce všech čtyř partnerských škol je knížka s názvem Exilopaedia, zahrnující všechny studentské eseje v anglickém jazyce. V těchto dnech je ve výrobě a brzy půjde do tisku. Školy ji budou distribuovat zdarma svým žákům, jiným školám a dalším institucím.
Zdroj: Jan Jícha, Naše škola Liteň