Záchranáři likvidovali cvičný únik chlóru z cisterny

Foto: HZS Středočeského kraje

Na vlečce Terminal Oil Tlustice u Hořovic se ve středu 14. června uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému s námětem „Zásah na únik nebezpečné látky“. 

Podle scénáře cvičení zastavil na malém železničním nádraží nákladní vlak a z pláště jedné cisterny unikal chlór. Na nástupišti v tu dobu čekalo na vlak asi patnáct cestujících. Někteří z nich se chlóru nadýchali a dva zaměstnanci drah se jím poleptali. Vlastní únik nebezpečné látky simulovala vojenská signalizační dýmovnice uložená pod železniční cisternou. Zraněné cestující skvěle zahráli studenti kladenské Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

Jako první ze složek integrovaného záchranného systému se na místo dostavila zdravotnická záchranná služba se dvěma posádkami z Hořovic a v rychlém sledu dojeli také profesionální hasiči z místní stanice. Ti po příjezdu jednotek SDH obcí Žebrák a Komárov společně připravili dekontaminační pracoviště. Zároveň přichystali vše potřebné na zastavení úniku nebezpečné látky a vystrojili první dvě záchranné skupiny do přetlakových obleků. Ze stanice Beroun k události dojel velitel čety, CAS 15 a chemický kontejner. Cvičení se zúčastnili také policisté z Hořovic a z Berouna spolu s hořovickými městskými strážníky.

(red)