Za prehistorií do Plzně

Za prehistorií do PlzněV západočeské Plzni se můžeme procházet mezi pravěkými zvířaty anebo obdivovat vyhynulé giganty z doby ledové.

To první nabízí plzeňský dinopark a to druhé západočeské muzeum v Plzni. Nabízíme vám přehled důležitých informací.

Dinopark v ZOO Plzeň

Unikátní zábavní park byl otevřen v roce 2003. Na procházce parkem potkáte modely zvířat z druhohorního období v životních velikostech. Dinosauři se schovávají mezi stromy a vydávají někdy i děsivé zvuky. Někteří obři se dokonce pohybují! Součástí expozice je triceratops, pteradon, brachiosaurus a chybět samozřejmě nesmí alosaurus a tyrannosaurus rex. Pohled do otevřené zubaté tlamy tyrannosaura opravdu stojí za to. Při průchodu expozicí se mimo jiné dozvíte, že tyrannosaurus měl 13 x lepší zrak než člověk nebo že největší dinosauři dosahovali délky přesahující dokonce 50 metrů. K parku patří také 3D kino, kde po zapůjčení brýlí můžete shlédnout film o vzniku života na Zemi. Vstupné do kina se neplatí, je součástí vstupenky do celého parku.

Vzdělávácí funkci má také paleontologické hřiště, kde se děti učí paleontologické práce. Dinopark se pyšní ještě jedním unikátem: roste zde živá druhohorní rostlina wollemi nobilis. Tato rostlina žila na Zemi před 175 mil. let a v roce 1994 bylo náhodou objeveno několik jejích posledních exemplářů v Austrálii. Od roku 2006 úspěšně roste také v Plzni.

Brána se pro návštěvníky otevírá od dubna vždy od 8 do 18 hodin. Ceny vstupenek se pohybují do 100 Kč ( děti 60 Kč). A kdo by chtěl vidět ještě i skutečná zvířata, může si projít také zoologickou zahradu, které je dinopark součástí.

Západočeské muzeum – výstava Doba ledová

Pro ty, kdo nemají historických příšer dost, je ještě v Západočeském muzeu připravena výstava modelů velkých pravěkých zvířat z doby ledové. Kolekci jedenácti vystavených zvířat vytvářel tým výtvarníků a odborníků na vyhynulé druhy, jsou tedy velice věrohodné. Na této výstavě se setkáme s druhy žijícími ve čtvrtohorách. Tato zvířata už alespoň vzdáleně připomínají druhy současné. Co ale každého jistě zaujme, to jsou jejich velikosti. Všichni vystavení živočichové jsou doslova gigantičtí. Rozměry mamuta, ptáka Moa nebo lenochoda daleko předčí i ty nejdivočejší představy. A kdo se odváží k nim přiblížit, může si udělat fotografii na památku. Na výstavě je povoleno fotografovat i pořizovat videozáznamy. Vyfotit se tedy můžeme mimo jiné s bobrem, šavlozubým tygrem nebo se zarostlým nosorožcem.

Výstava je v Plzni otevřena od 18. února do 30. května 2010. Vstupné je za 90 Kč pro dospělé a za 50 Kč pro studenty a děti. Otevírací doba: úterý až neděle vždy od 10 do 18 hodin.

Petra Kupková

Proč: nezapomenutelná podívaná

Jak tam: autem, autobusem

Kdy: v dubnu

Na jak dlouho: celé odpoledne

Kam: Plzeň

Info: www.dinopark.cz www.zcm.cz