Vydejte se za poklady, které uchvátí každého

Pozor, soutěž o vstupenky! Největší muzeum v naší republice a zároveň jedno z nejstarších je Národní muzeum v Praze. Srdcem je historická budova na pražském Václavském náměstí. Po nákladné rekonstrukci byla znovu otevřena v roce 2018 a je v ní k vidění tolik, že vám jedna návštěva nestačí. Udělat jich ale můžete více, protože deštivé a studené dny doslova vybízejí k zážitku uvnitř v teple.

Novorenesanční stavba  se zlatě zdobenou kupolí uprostřed vás uchvátí na první pohled. Nachází se na nejvyšším místě Václavského náměstí. Díky citlivé rekonstrukci za dvě miliardy korun ji můžete obdivovat ze všech stran včetně vnitřních prostor. Osm let trvající opravy ji proměnily v oázu poznání a příjemně stráveného času.

Léta stěhování
Národní muzeum bylo založeno jako Vlastenské muzeum už v roce 1818 a jeho prvním sídlem byl Šternberský palác na Hradčanech v Praze. Za necelá tři desetiletí se stěhovalo do Nostického paláce na Příkopě, ale ani zdejší prostory jeho potřebám nestačily. Teprve v roce 1876 městská rada darovala pro stavbu nové budovy pozemek o rozloze 13 598 m² na horním konci Václavského náměstí a až 15. 11. 1883 byl vypsán veřejný konkurz na návrh její podoby. Porota připsala vítězství návrhu Josefa Schulze, označenému heslem Pro patria (Za vlast). Muzeum pak bylo slavnostně otevřeno 18. května 1891.

Pro zajímavost: stavební náklady byly odhadovány na 1 740 000 zlatých, nakonec vše stálo asi dva miliony. Honorář pro architekta činil tři procenta veškerých plánovaných nákladů na stavbu.

Poselství příštím generacím
Od roku 1891 nebyla historická budova Národního muzea nikdy opravována v takovém rozsahu jako nedávno, i když se v roce 1962 zařadila mezi národní kulturní památky. A rekonstruovalo se opravdu důkladně, kromě stavby šly peníze i do obnovy starých expozic a zřízení nových. Slavnostní otevření po osmi letech se konalo 28. října 2018, tedy v den stého výročí založení republiky.

Největší atrakcí je nově zpřístupněná kupole, kam v průběhu stavby vložili poselství pro příští generace. Dostanete se do ní po schodech (od fontány až nahoru je jich 338). Určitě je vyšlapejte, je zde překrásný výhled do všech stran na celou Prahu, a navíc prosklenou podlahou uvidíte do prostoru Pantheonu. V něm si nezapomeňte prohlédnout sochy významných osobností české historie. Krásné je také historické schodiště s červenými koberci a zlatě zdobenými oblouky všude kolem nebo podzemní tunel spojující starou a novou budovu, v níž dřív sídlilo Federální shromáždění.

Sbírky a výstavy
Pokud se do muzea vydáte s dětmi, doporučujeme vám expozici Zázraky evoluce. Spatříte mnoho zvířat: ta nejmenší i legendární kostru plejtváka obrovského. Nejsou v policích, ale létají nebo proplouvají nad vámi. A díky nové aplikaci Národní muzeum v kapse také ožijí!

Zajímavé jsou také Dějiny 20. století, kde se dozvíte o české historii, a to od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie. A uvidíte tam i jeden unikát: fragment z Atomového dómu v Hirošimě, který se zachoval po svržení atomové bomby na město Hirošima v roce 1945. Další sbírka nazvaná Dějiny vás provede českými zeměmi, začíná osmým stoletím a pokračuje až do první světové války. Vystaven je tu i arcibiskupský kočár. A milovníky kamenů potěší Sál minerálů.

Vedle stálých sbírek pořádají v muzeu i výstavy. Nyní jsou k vidění třeba Expedice Národního muzea, Hrdinovia odboja, Nikdy se nevzdáme! nebo Když hvězdy září.

Praktické informace

  • Národní muzeum na Václavském náměstí je otevřeno denně od 10 do 18 hodin.
  • Základní vstupné (včetně kupole) je 250 Kč, snížené 150 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma.
  • Všechny informace jsou na webu www.nm.cz nebo v aplikaci Národní muzeum v kapse.
  • Vstupenky lze koupit online i v budově muzea.
  • Historické muzeum je kromě kupole přístupné i vozíčkářům.

SOUTĚŽ o vstupenky
Tři z vás, kteří správně odpoví na soutěžní otázku, získají dvě vstupenky do Národního muzea.
Vstupenky lze uplatnit do libovolného objektu Národního muzea.
OTÁZKA: V jakém roce bylo Národní muzeum založeno?
Odpovědi posílejte na e-mail soutez@dobnet.cz do 12. prosince spolu s celým jménem a kontaktním telefonem.


A pokud vám jedna soutěž nestačí, máme pro vás ještě jednu.

Odpovězte a vyhrajte bezlepkové dobroty!
Už jste ochutnali některý produkt z řady Freee od Doves Farm Foods? Neobsahují lepek,
pšeničný deproteinovaný škrob, sójovou ani lupinovou mouku, ztužené tuky, ořechy, mléko,
kasein a vejce. Jsou bez chemických přísad a vhodné pro vegetariany a vegany.

Mrkněte na dovesfarm.cz a napište, kolik druhů bezlepkových mouk Freee Doves Farm
nabízí. Odpovědi posílejte na soutez@dobnet.cz do 12. prosince s vaším jménem a telefonem.

Dva z vás, kteří správně odpoví na soutěžní otázku, vyhrají: 3x různé druhy mouky, Oreo sušenky a čokoládové hvězdičky.