JINCE – Před deseti lety byla u městečka Jince otevřena naučná stezka, na níž se to atraktivními místy přímo hemží. Na své si přijdou jak milovníci historie, tak přírody, zvláště pak dalekých výhledů. Snad jen menší či méně zdatní turisté její půvab nedocení, neboť stoupání z Jinec na horu Plešivec, označovanou jako Olymp Brd, činí rovných 300 výškových metrů.
Vycházka pro tělo i ducha
Naučná stezka s názvem Z Jinec na Olymp Brd měří přes 17 km a na její trase potkáme celkem 16 informačních panelů. Jak název napovídá, začíná v městysu na říčce Litavce. Od zdejšího vlakového nádraží se vydáváme do centra, kde procházíme kolem rodného domu Josefa Slavíka, jedinečného skladatele a houslisty, který si navzdory svému krátkému životu (zemřel v 27 letech) získal široké uznání a také přezdívku „český Paganini“. U nároží jineckého zámku uhýbáme z hlavní ulice doprava a vydáváme se vstříc krásám brdské přírody.
Dříve než navštívíme přírodní památku Vinice, naší pozornosti patrně neujde historická huť Barbora. Vysoká dřevouhelná pec byla zbudována na počátku 19. století a fungovala do roku 1874. Dnes představuje mimořádnou technickou památku, jež se po mnoha letech chátrání konečně dočkala své rekonstrukce. Městys Jince, současný vlastník tohoto památkově chráněného objektu, plánuje po dokončení prací otevření expozice hutnictví, brdské přírody, ale také třeba již zmíněného Josefa Slavíka.
Naše kroky dále vedou proti proudu Litavky. Brzy ji překročíme po lávce pro pěší a pustíme se do výstupu na 654 m n. m. vysoký Plešivec. Nejprve procházíme listnatým lesem přírodní památky Vinice, známé mimo jiné jako naleziště trilobitů z období středního kambria. Přes romantickou vesničku Běřín dojdeme na rozcestí Klínek, odkud turistická značená trasa lehce prověří naši fyzičku. Během následujících čtyř kilometrů totiž vystoupáme zhruba 200 výškových metrů.
Hora ověnčená legendami
Zpestřením (a koneckonců i vítanou zastávkou) při stoupání na Plešivec může být kratičká odbočka k mohutnému viklanu. Bezmála dva metry vysoký a tři metry široký kámen odhaloval podle pověsti nevěru žen. Pokud se jím pokusila pohnout žena věrná svému muži, nepodařilo se jí to. Ovšem když ho rozpohybovala, nevěstilo to nic dobrého. Dnes už z této podivné zkoušky nemusí mít nikdo obavy. Viklan se totiž po zásahu bleskem nehne ani o píď (a viklanem v původním slova smyslu tak už vlastně není).
Nespočet pověstí a lidových zkazek se váže i k samotné hoře Plešivec. Svou zahrádku na ní údajně má ochránce Brd duch Fabián a nachází se tu i sídlo děsivé Hadí královny. Se samotným ďáblem pověsti spojují takzvanou Čertovu kazatelnu, odkud se nám naskytne skutečně famózní výhled. Zdejšímu panoramatu dominují střední Brdy s vrchem Tok. Se svou nadmořskou výškou 865 m je nejen nejvyšším vrcholem Brdské vrchoviny, nýbrž i celého Středočeského kraje. Tato působivá skalní vyhlídka bývá oprávněně řazena mezi nejkrásnější výhledy v celých Brdech. Po fyzicky náročném stoupání následuje vcelku prudké klesání do vísky Rejkovice, odkud putujeme okolo přírodní památky Na Horách do Křešína a nakonec do Jinec. V závěru naší cesty jsme přitom soustavně odměňováni výhledem na protější majestátní Plešivec – Olymp Brd.
Jak se sem dostanete?
- Vlakové nádraží v Jincích leží na železniční trati č. 200, jež vede ze Zdic do Protivína.
- Autobus nás do Jinec doveze z Hořovic či Příbrami.
Text a foto: Michal Bařinka