Pandemie určí, jak to bude s přijímačkami i maturitami

Ilustrační foto: archiv

Maturitní a závěrečné zkoušky by mohly být do 21 dnů po otevření škol. Přijímací zkoušky na střední školy do dvou týdnů. Pro nastávající maturanty je navíc klíčový 1. červen.
Pokud by škola do tohoto dne nezačala, je možné, že maturity nebudou a studenti se ohodnotí podle výsledků z posledních tří vysvědčení. Když k nim dojde, vyhodnotí je samotná škola a nikoliv CERMAT, jako tomu je ve standardním módu. „CERMAT školám předá dokumentaci a podklady pro vyhodnocení,“ uvedl ministr školství Robert Plaga. Po konzultacích s Asociací ředitelů gymnázií a zástupci dalších asociací i s ohledem na čas se letos ze společné části maturity vypustí písemná část z českého a cizího jazyka.

TIP: Jak se připravit na maturitu z domova

Jednotná přijímací zkouška na střední školy pro školní rok 2020/2021 by mohla proběhnout nejdříve 14 dnů ode dne obnovení osobní přítomnosti žáků při vzdělávání ve středních školách. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění, jen by se oproti minulým letům zkrátily termíny pro vyhodnocení.

Tuto informaci velmi pozorně sledovali také ředitelé základních škol v našem regionu, kteří ale zároveň potvrzují, že situace se mění každý den, a tak raději samotná rozhodnutí nechtějí příliš komentovat. „Naši žáci se průběžně (i teď) soustavně připravují, takže by je nemělo nic překvapit. Snad jen nechápeme, proč je jen jeden termín, když měly být dva,“ upozornil ředitel ZŠ Dobřichovice Bohuslav Stejskal.

„Tiskovou konferenci pana ministra Plagy jsem sledoval, informace k přijímacím zkouškám jsou pro nás důležité. Jejich přijatelnost či nepřijatelnost bych hodnotit rozhodně nechtěl. Potýkáme se se situací, která je pro nás všechny nová a každým dnem se může měnit,“ reagoval ředitel řevnické základní školy.

V dalších slovech přiznal, že pro všechny žáky, kteří se hlásí na střední školy a gymnázia, je situace složitá. „Zároveň je však zřejmé, že nějakým způsobem je situaci potřeba řešit. Aktuálně se snažíme zajistit takový způsob domácí přípravy, který všem zájemcům umožní být co nejlépe připraven k přijímacím zkouškám,“ doplnil Řezníček.

Prázdniny nejspíš budou
Předseda ústředního krizového štábu Roman Prymula o víkendu v médiích naznačil, že jednou z možností, jak případně prodloužit školní rok, by mohlo být zrušení jednoho měsíce prázdnin. Tuto možnost ale ministr školství Robert Plaga dnes vyloučil.

Připomeňme, že kvůli pandemii nového typu koronaviru jsou školy v celé České republice uzavřené od středy 11. března. Jejich otevření je zatím v nedohlednu.

(lib, lh)