Hasiči předčítali dětem pohádky přímo na stanicích

Děti v řevnické stanici hasičů. Foto: HZS ČR
Děti v řevnické stanici hasičů. Foto: HZS ČR

Minulý týden se na stanicích po celé republice sešly děti z mateřských školek a nejnižších ročníků základních škol, aby si poslechly ukázky z nedávno vyšlé knížky Hasičské pohádky.

Stalo se tak ve čtvrtek 13. října na Mezinárodní den omezení přírodních katastrof. Na neobvyklou návštěvu zavítalo k profesionálním hasičům téměř 1200 dětí věku od čtyř do osmi let v doprovodu skoro stovky pedagogů.

Středočeský sbor jako jediný v republice připravil i díky pochopení a iniciativě krajského vedení a ředitelů územních odborů čtení pohádek na všech svých 32 stanicích. A to je jejich počtem i celkovou rozlohou hasebních obvodů největším sborem v rámci Hasičského záchranného sboru (HZS) ČR.

Na všech stanicích si děti vyslechly pohádky přímo od hasičů. Premiérového čtení se mnohde ujali nejen ředitelé územních odborů, ale i velitelé stanic a preventisté, nebo také takzvaní „mokří hasiči“, tedy ti, kteří vyjíždějí přímo k zásahům. Na většině míst připravili pro malé návštěvníky i další program, který byl většinou spojen s prohlídkou zázemí hasičů a jejich výjezdové techniky. Někde si také děti mohly vyzkoušet i svoje znalosti z požární ochrany a za správné odpovědi získaly pár sladkostí nebo drobné dárky s hasičskou tématikou.

Kniha Hasičské pohádky, jejichž autory jsou sami hasiči ze všech možných oborů činnosti, není prodejná. Jde o dárkový předmět, který má zvýšit zájem o HZS ČR a jeho aktivity. Snahou je, aby tento i ostatní dárkové předměty byly rozdány jako odměna účastníkům nejrůznějších projektů a soutěží organizovaných profesionálními hasiči.

(red)