Vyvážená dávka talentu, píle a podpory pomohla žákyni z Letů získat dvě zlaté medaile 

Klára Zbožínková s trenérem Tomášem Vodičkou. Foto: archiv ASK Dipoli

LETY – Letovská atletka Klárka Zbožínková získala dvakrát zlato na halovém Mistrovství ČR v atletice, a to ve skoku dalekém a sprintu 60 m překážek. 

Samotnou žačku 9. třídy, která se věnuje atletice od 11 let, její vlastní úspěch zaskočil: “Jela jsem na mistrovství s tím, že bych chtěla vyhrát medaili, ale dvě zlaté jsem nečekala.” Její trenér Tomáš Vodička, který vede atletický klub ASK Dipoli v Dobřichovicích a Černošicích, věřil v její úspěch více: “Z tréninků bylo jasné, že by Klárka mohla zaběhnout skvělý čas, vždy je to o konkrétním závodě a jí se povedlo ve správný okamžik skvěle nastavit hlavu.” Z několika disciplín, jimž se na tréninku Klára věnuje, vybrali na Mistrovství České republiky dvě nejsilnější a vyplatilo se to.  

V popředí Klára Zbožínková a celý tým ASK Dipoli. Foto: archiv ASK Dipoli

Při trénování vrcholového sportovce je také nezbytností podpora a spolupráce trojice atlet – rodiče – trenéři. Klára má doma podporu v otci, který sám získal na Mistrovství ČR v atletice 17 medailí “a může mi radit,” dodává Klára. A v trenérovi, který prožívá její boje: “když Klárka běží, mám vyšší tepovou frekvenci, než když běhám já sám”. S trenérem mají ty nejlepší vztahy a sedli si jako lidé. Trenér Tomáš vysvětluje: “Trénink je velmi náročná, dlouhodobá a systematická práce. Klárka to ví a hodně tomu obětuje a k tomu se dokáže v konkrétní okamžik zaměřit na cíl a prodat to, za čím si celou dobu šla.” Klára kompliment oplácí: ”Líbí se mi, kolik času nám věnuje a jak nám pomáhá.” 

Přes týden zabírá Kláře atletika a škola veškerý čas, o víkendech hraje s kamarády volejbal. Od září nastupuje na Střední ekonomickou školu v Praze, která podporuje sport, protože o sportovní plány nemá nouzi. “Krátkodobý cíl je zisk medaile na Mistrovství ČR pod širým nebem, případně kvalifikace na Mistrovství Evropy v červenci v Izraeli. Na Evropu ale netlačíme. Hlavní je nepřetrénovat ji, aby Klárku atletika bavila i v dospělosti a byla úspěšná i nadále,” myslí dopředu trenér.