Vyražte na květnové výstavy v Mníšku

foto: mnisek.cz
foto: mnisek.cz

V interiéru kostelíka sv. Maří Magdalény představuje své obrazy František Plzák z Řevnic.

Narodil  se v Náchodě v r. 1943, od pěti let žil v Praze na Smíchově, žádnou uměleckou školu nikdy neabsolvoval. Kreslení a malování jej sice bavilo, ale víc jej to táhlo ke sportu. V Řevnicích, kam jezdil na prázdniny a víkendy,  ho zaujal řevnický malíř ing. arch. Weis, který malovával v plenéru v okolí řeky Berounky. Malý František vydržel dlouho stát u jeho stojanu, pozorovat ho a nasávat vůni olejových barev… To pan Weiss tehdy, aniž o tom věděl, zasadil zrnko, které začalo klíčit až po padesáti letech.

V té době se František Plzák dožil důchodového věku a tělo už odmítalo sportovat. A tak – jak říká, “aby po něm zbylo něco, na co se dá snad dívat” –  se snaží zachytit na plátno oblíbené motivy. Jsou to především  krajiny – rád maluje okolí řek, lesy, mořskou hladinu, ale také zvířata – hlavně psy, kočky a koně. Oblíbil si také starou techniku – letadla, lodě a parní lokomotivy a občas maluje i  portréty.

Má za sebou několik společných výstav (dvě v Berouně, tři  Radotíně a Řevnicích) a jednu samostatnou v Dobřichovicích.

V sále kláštera vystavuje svá díla Radka Kuželová z Prahy. Narodila se v r. 1968 ve Vrchlabí. Olejomalbu, litografii a další grafické techniky studovala pod vedením Václava Benedikta (Mařákova škola). Soukromě dále studovala  hyperrealistickou malbu v ateliérech Niny Mainerové, pod vedením  MgA. Miloše Englbertha a MgA. Jindřicha Hájka. V současné době  žije a tvoří v Praze.

Oblíbeným žánrem Radky Kuželové je impresionismus a exprese. Během více než dvaceti let umělecké tvorby prošla různými tvůrčími obdobími – od  klasických zátiší a portrétů přes krajinomalbu dospěla až k vyjádření niterných duševních stavů člověka, plných symboliky, které lze považovat za její osobní poselství světu. Část své tvorby stále věnuje figurálním poloaktům.

Na Skalce se představuje zejména svou krajinářskou tvorbou – motivy převážně z jižní Francie, Andalusie, Andorry, Itálie, Polska i domovských Čech.

Obě výstavy trvají do neděle 8. června.