Výlety za třiceti výhledy v našem kraji

Rozhledna Děd Foto: Lucie Hochmalová

BEROUNSKO, PODBRDY – Nabízíme vám tip na třicet dechberoucích výletů po Středočeském kraji. Přesně tolik rozhleden totiž čítá přehledná mapa, kterou nově vydala Středočeská centrála cestovního ruchu. Jsou v ní i důležité a praktické informace o každém objektu.

Známé i méně známé rozhledny, stavby kamenné, dřevěné či ocelové se stávají čím dál tím častějším cílem výletníků a těší se stoupající oblibě. Proto se tým Středočeské centrály cestovního ruchu rozhodl sestavit seznam celkem třiceti rozhleden v kraji, doplnit ho o řadu užitečných a praktických informací a dále zpracovat do přehledné mapy, aby bylo na první pohled patrné, kde se daný objekt nachází, jak daleko je od hlavního města a co se vyskytuje v jeho okolí.

BEROUNSKO, PODBRDY, Z popisků, které jsou v mapě uvedeny, se potenciální návštěvníci dozvědí například výšku rozhledny a její vyhlídkové plošiny. Uveden je zde i počet schodů, otevírací doba, cena vstupného, ale i stručný popis okolní krajiny, aby bylo zřejmé, jaký výhled je z daného objektu možné očekávat.

Nejbližší rozhlednu v našem kraji naleznete v Berouně na Městské hoře. Jde o nadstavbu městského vodojemu postaveného v roce 1936. S myšlenkou vybudovat takto řešenou vyhlídku přišla sama stavební firma Jelínek a synové s tím, že se však zvednou náklady stavby. Město bylo ochotno zaplatit jen část, a tak musel být projekt mírně pozměněn.

Naopak nejdál se budete muset za výhledy vypravit až na Kutnohorsko. Dřevěná rozhledna Bohdanka se nachází v blízkosti obce Bohdaneč u Zruče nad Sázavou. Tato originální věž je technickou zajímavostí. Celá konstrukce mimo schodiště je totiž provedená z takzvaného kulatého dřeva za pomoci ocelových spojů. Podle dostupných informací je rozhledna s touto použitou technologií nejvyšší nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Její celková výše je 52,2 m a horní vyhlídková plošina je ve 42 metrech.

Vůbec nejvyšší rozhlednou uvedenou na mapě je Kuníček u Petrovic na Sedlčansku. Postavena byla v roce 2003 a měří 60 metrů.

Zatímco na Kuníček budete stoupat po 208 schodech, na nejnižší vyhlídku v kraji, paradoxně nazvanou Vysoký vrch, vede schodů jen 17. Najdete ji u Malých Kyšic a vystoupáte na ni zdarma a na vlastní nebezpečí. Dřevěnou jehlanovou věž o výšce 10 metrů postavila na vrcholu parta nadšenců v roce 2007. Nahradili tak její předchůdkyni – dřevěnou rozhlednu známou z českého filmu Báječná léta pod psa. Dohlédnete z ní nejen na okolní obce a jejich zalesněná katastrální území, ale při dobré viditelnosti i na Středohoří, západní pražská sídliště, Brdy a Křivoklátsko.

Nejvýše položenou rozhlednou je nedaleký Studený Vrch v Brdech, který je veřejnosti otevřen od dubna do října. Leží na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 660 metrů. Jde o nejvyšší vrcholek Hřebenů. Kamenná 17,5 metru vysoká osmiboká věž byla postavena roku 1940 a sloužila k zemskému měření.

V nadmořské výšce pouhých 205 metrů, v nejrovinatější části naší země, stojí rozhledna Romanka u obce Hrubý Jeseník poblíž Nymburka. Jedná se o jednu z nejníže položených vyhlídkových věží v České republice. Toto místo zvolili projektanti mobilních sítí jako ideální pro stavbu stožáru s rozhlednou. Slavnostní otevření se uskutečnilo 28. března 2003. Při této příležitosti byla věž pokřtěna jménem Romanka, podle dívenky, která si svým neutuchajícím zájmem o průběh stavby získala srdce montérů. V rámci soutěže Grand Prix 2002, každoročně vyhlašované obcí architektů, dostal tento unikátní projekt cenu v kategorii krajinářské architektury.

Z mapy také zjistíte, že polovina rozhleden je otevřena celoročně. Na některé je nutné zakoupit vstupenku, zdarma se dostanete na 12 z nich.

Mapa je k dostání v tištěné verzi v TIC Středočeského kraje v Husově 21, Praha 1.
Stáhnout si ji můžete na webu Centralbohemia.cz.

Pavla Nováčková