Pitné vody je málo. Šetřete, vyzývají radnice

Foto: archiv

Kvůli dlouhodobému horkému počasí a suchu, které navíc zatím pokračuje i v srpnu, představitelé radnic v dolním Poberouní vyzývají obyvatele k výraznému šetření pitnou vodou.

Například město Beroun vyzvalo na webových stránkách obyvatele, aby se chovali hospodárně a vodou neplýtvali. „Pitné vody je dostatek, její dodávka ohrožena není. Přesto s ohledem na počasí je potřeba se chovat uvážlivě,“ konstatoval starosta Ivan Kůs s tím, že pokud by se situace zhoršila, je město připraveno vydat regulaci k využívání nejen pitné vody.

Podobná je situace v Letech nebo v sousedních Řevnicích, kde spotřeba vody stoupla v posledních dnech na dvojnásobek. „Naše zdroje sice poskytují dostatek vody, na hraně kapacity je ale výtlakové potrubí, které dopravuje vodu od zdrojů do vodojemu,“ upozorňuje radnice občany a žádá je, aby omezili spotřebu pitné vody, nezalévali zahrady, nedopouštěli bazény a podobně. V případě, že by se situace nezlepšila, muselo by město sáhnout k přísnějším opatřením.

V Dobřichovicích dokonce již vydali zákaz používání pitné vody k účelům nesouvisejícím s provozem domácností. Jde například o napouštění a dopouštění bazénů, mytí aut a závlahu zeleně.

(pan)