Vláda schválila bonus i pro nejmenší firmy

Foto: Vláda ČR

Bonus 500 korun denně dostanou i společnosti s ručením omezeným, přesněji jejich společníci, které zasáhly protikoronová opatření. Jde o obdobný bonus jako pro OSVČ, tzv. Pětadvacítku.
Novelu zákona o kompenzačním bonusu schválila v pondělí vláda, poslanci o něm rozhodnou ve zrychleném režimu. Bonus se týká malých společností s ručením omezeným, ve kterých jsou buď dva společníci, nebo jeden společník s dalšími společníky jako osobami blízkými (manželem, partnerem, dětmi, rodiči apod.). Každý z nich dosáhne na bonus 500 korun na den od 12. března do 8. června, tedy celkem 44 500 korun. Návrh kabinetu chce podpořit rodinné firmy.

Podmínkami je, že společnost existovala před 12. březnem 2020, stejně jako před tímto datem byli zapsaní společníci. „Minimální obrat musí být 180 tisíc korun ročně, aby se zamezilo žádostem tzv. mrtvých schránek. Společníci vyplní žádost, čestné prohlášení, na podobné bázi jako u Pětadvacítky. Uvedou číslo účtu, odešlou finanční správě a během dvou, tří dnů obdrží peníze. Jde o jednoduchost a rychlost,“ popsala ministryně financí Alena Schillerová /ANO/.

Důležitá je také neslučitelnost s programy Antivir a Pětadvacítka, protože bonus je vyplácený jednotlivým společníkům, ne společnostem. Těch může být v České republice kolem 350 tisíc. O bonus by jich mohlo požádat 200 tisíc. Ale seznamy společníkům nejsou a proto není možné jejich počet odhadnout.

(lib)