Nouzový stav skončil, opatření zůstávají

Foto: vláda ČR

Úderem nedělní půlnoci skončil v České republice nouzový stav. Trval 66 dní. Vláda ho vyhlásila 12. března kvůli epidemii koronaviru a spolu s ním zavedla v České republice mimořádná opatření.
Mnoho jich bude platit i nadále. Hlavně na běžný život nemá konec nouzového stavu velký vliv. Stále zůstávají kontroly na hranicích, povinnost nošení roušek pro drtivou většinu populace, jsou zavřené restaurace a školy fungují v ojedinělém režimu.

Kabinet tyto restrikce nejdříve vyhlašoval na základě krizového zákona, potažmo nutného nouzového stavu. Nyní platí na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a nespadají do kolonky opatření, které plošně omezovaly základní lidská práva a svobody.

Po velké vlně uvolňování, která se konala před sedmi dny, se další očekává za týden. Pokud to stav epidemie dovolí.

V pondělí 25. května se mají otevřít například vnitřní prostory restaurací, kaváren, vinoték, zoologických zahrad nebo hradů a zámků. Měly by opět fungovat hotely a další ubytovací zařízení, tetovací salony, přírodní a umělá koupaliště, sauny a wellnes centra. Zprovozní se šatny a sprchy v posilovnách a dalších podobných zařízeních. Hromadné akce venku nebo uvnitř mohou čítat ve stejný čas maximálně 300 lidí. Na všech místech ale platí hygienická bezpečnostní opatření.

Další činnosti má kabinet v plánu uvolnit během června.

(lib)