Postupně otevírají obchody, posilovny a knihovny

Ilustrační foto: archiv

V pondělí 27. dubna se otevírají další obchody a provozovny služeb, které byly kvůli šíření koronaviru zavřené. Lidé budou moci i více sportovat. Vše ale s omezeními.
K současným provozovnám přibudou ty, které mají prodejní plochu do 2500 metrů čtverečních, samostatný vchod a nejsou součástí obchodních center nad 5000 metrů čtverečních. Pokud je prodejna větší, je možné její část oddělit páskou. Všechny musí mít k dispozici dezinfekci, jednorázové rukavice a mezi zákazníky dohlížet na potřebné rozestupy.

Oblečení se nesmí zkoušet, body jen na jednorázové ponožky, které by měly být k dostání zdarma. Mnoho prodejců s oblečením nařízení kritizuje s tím, že jim sice vláda povolila otevřít, ale ne prodávat. Poukazují na to, že vyzkoušení oblečení je v drtivé většině podmínkou nákupu. A není problém kabinku po každém zákazníkovi vydenzifikovat, stejně jako vyčistit oblečení párou.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje také speciální režim při navrácení zboží či reklamacích. Oblečení nebo další podobné zboří by prodejci měli nechat tři dny ležet „v karanténě“ a pak je zase poslat do oběhu. Stejný proces by měl probíhat s knihami v knihovnách, které jsou také součástí aktuální vlny uvolňování restrikcí. Jak už ale mnohé z nich ohlásily, vzhledem ke krátké době na přípravu hygienických pravidel zahájí provoz, až na vše budou připravené. Stejně reagovala i knihkupectví.

Od dnešního dne se mohou otevřít také fitness centra a tělocvičny. Nesmí ale používat svoje zázemí, tzn. sprchy a šatny. Navíc musí zajistit dezinfekci stroje po každém cvičícím a dohlédnout na to, aby se na jednom metru čtvereční nacházel maximálně jeden člověk.

Podobná pravidla platí v zoo, v botanických a dendrologických zahradách. Zde je omezení 150 lidí na hektar plochy. Vnitřní pavilony zůstanou zavřené, otevřenou se v případě dobrých epidemiologických opatření 25. května spolu s vnitřními prostorami restaurací, hotely, zámky apod.

Zelenou pro fungování za daných bezpečnostních podmínek dostaly i autoškoly. Už od pátku 24. dubna se mohou konat bohoslužby, ale nejvýše v 15 lidech.

Připomeňme, že nadále platí zakrytá ústa na nos na veřejnosti. Venku se můžeme pohybovat v maximálně 10členných skupinkách a od odstatních si udržovat zhruba dvoumetrovou vzdálenost.

(lib)