Vláda omezila volný pohyb lidí v České republice

Ilustrační foto: ICP

Od 16. března až do 24. března platí karanténa pro celou Českou republiku. Zjednodušeně řečeno – lidé mohou jít/jet do práce a zpět, na potřebné nákupy a nutné návštěvy příbuzných.
Vláda k těmto omezením přistoupila poté, co lidé nedodržovali dřívější nařízení a doporučení. Na procházku ven jít můžete, ale maximálně s těmi, se kterými žijete. Od ostatních lidí je třeba si držet minimálně dvoumetrový odstup. Důležité je, aby se venku nescházely skupiny lidí, kteří spolu nežijí v jedné domácnosti a nezvyšovaly tak přenos nákazy.

Povoleny tedy jsou nutné cesty do práce, do obchodů, nebo když se opravdu musíte postarat o svoje příbuzné. V neodkladných záležitostech můžete také k lékaři, nebo na úřad.

Výjimku mají zdravotníci, nebo pomáhající dobrovolníci, stejně jako lidé pracující v hromadné dopravě a rozvážkových službách. V této souvislosti vláda zakázala provoz taxi s výjimkou těch, které mají licenci na rozvážku jídel a osob.

Celé znění dokumentu si přečtete zde.

Od sobotního rána 14. března jsou otevřené jen obchody s potravinami, drogerií, krmivem a dalšími potřebami pro zvířata, brýlemi a kontaktními čočkami, noviny a tabákové výrobky, lékárny nebo čerpací stanice. O víkendu přístupné elektro prodejny se v pondělí 16. března uzavřely. Naopak se zákaz netýká autoservisů, odtahu vozů, zahrádkářství včetně osiv, prodeje jízdenek, květinářství nebo prodeje zdravotních prostředků. Fungovat mohou také provozovny, na kterých se vyzvedává zboží a zásilky, nebo pohřební služby.

Zavřené jsou také veřejnosti přístupné restaurace a bary. Tyto podniky mohou jídlo „z okének“ dávat s sebou, nebo rozvážet.

Doprava je zachována, jak jsme zvyklí. Ale mohou nastat opatření, jako například u firmy ČSAD České Budějovice, kde je vstup do autobusu zakázaný všem bez roušek, šátku nebo podobné ochrany před obličejem.

(red)