VIDEO: V Karšltejně ožila původní doba Karla IV.

karlstejnOslavy 700 let od narození Karla IV. jsou v plném proudu. Jedna z akcí, při které organizátoři vsadili na autentický pohled na dobu Karla IV., proběhla na Císařské louce v Karlštejně.

V sobotu 9. července se zde odehrálo velké open-air divadlo ze života Karla IV. včetně pěšího turnaje urozených rytířů, klání šlechtických družin, ukázky dobových řemesel, historického ležení, vojenství, kuchyně, módy a mnoha dalších aspektů života poloviny 14. století. Organizátoři lákali zejména na rekonstrukci bitev spojených se životem slavného panovníka, ve kterých se proti sobě utkaly rytířské družiny podle popisů historických kronikářů.

Akci organizoval Spolek Doba Karlova, který sdružuje více než 50 členů z celé České republiky, jako jsou studenti historie, archeologové, historici, učitelé, kaskadéři a další. Všechny spojuje vášeň pro dobu Karla IV., o kterou se systematicky zajímají od roku 2009. Jejich ambicí je představit autenticky tuto dobu, aby „mohli veřejnosti ukázat život ve středověku, jaký skutečně byl, a to do posledního knoflíčku na kabátci. Nejde přitom jen o kostýmy, ale také o vojenství, řemesla, umění, právo, každodenní život a především o respekt k dané době. Středověk totiž rozhodně nebyl tak temný a špinavý, jak si mnoho lidí myslí,“ uvádějí na stránkách portálu HitHit.

Organizátoři se původně snažili vybrat potřebné prostředky na akci prostřednictvím portálu HitHit. Pokud by se jim podařilo finance získat, stejnou částkou by přispěla i Nadace Vodafone. To se ale nestalo, proto akce byla soukromá. Na místě například nemohl být lékař, takže vše probíhalo tzv. na vlastní nebezpečí.

(jm, hej)