VIDEO: Mladí letovští hasiči ve štolách kolem Mořiny

video lomy morinaTřetí březnovou sobotu se vydali mladí hasiči z Letů spolu s dalšími zájemci z řad rodičů na výlet do štol kolem zatopených lomů poblíž obce Mořina.

Vybaveni baterkami a helmami se pod vedením průvodkyně a velitele hasičů Martina Ryšavého ponořili do útrob krajiny, ze které se získává vápenec.

Historie těžby je více než stoletá a místa, která skupina mohla navštívit, jsou oblíbeným cílem mnoha turistů. Skupinka, která pozorovala nejen krásy podzemí, se výhledy ze štol kochala také neobvyklým pohledem do Malé Ameriky, Velké Ameriky a lomu Mexiko.

Cesta podzemím trvala kolem dvou hodin. Několik kilometrů dlouhá trasa vedla převážně pod zemí. Malí i velcí objevitelé cestou temnými a chladnými štolami pozorovali i netopýry nebo vyčkávali na ducha legendárního Hagena, kterého přivolávali u jeho studánky. Možná i proto, že se nikdo ze statečných mladých hasičů nebál, je Hagen svou návštěvou nepoctil.

“Podzemí Malé a Velké Ameriky není běžně otevřené pro veřejnost, ale prohlídku s odborným dozorem je možné si objednat. Zájemci o podobný zážitek mohou kontaktovat přímo samotného předsedu sdružení Hagen na telefonu 602 884 259,” sdělila Kateřina Fousová, která nás podzemím provedla.

Spolu s Dobnet TV můžete prostřednictvím videa projít štoly a pokochat se krásnými výhledy.

(vs, hej)