VIDEO: Dětem se líbili psi, auta i stříkající hadice

hasici dobrichovice kone policie IZSHasiči, policie, záchranáři, koně i psi. To vše bylo k vidění na Dni s integrovaným záchranným systémem (IZS), který se konal 18. června v Dobřichovicích.

Na louce u pěší lávky se sešlo mnoho zájemců, hlavně z řad dětí, kteří měli možnost usednout za volanty hasičských aut nebo si zastřílet.

Den s IZS pořádali dobřichovičtí dobrovolní hasiči, kteří akci pojali jako prezentaci všech složek IZS. „Chceme lidem ukázat, jak všechny složky spolupracují a jakou máme techniku. Hlavně dětem se asi bude líbit ukázka policistů na koních, kteří přijeli z Prahy 1, a také cvičení policejní psi,“ řekl před začátkem hlavní organizátor Martin Jurkovec z SDH Dobřichovice.

A měl pravdu. Dva policisté na koních i policejní psi diváky velice zaujali. Strážci zákona předvedli, jak umí pes zadržet střílejícího pachatele a jak speciálně vycvičený pes najde drogy. „Učíme je hledat všechny drogy, ale rozhodně je při tom nejedí,“ prozradil jeden z policejních cvičitelů. Podle něj se psi musí cvičit celý život, do akcí chodí až tak od dvou let, kdy jsou dost vyspělí a sebevědomí, aby to zvládli. „Pak se nebojí ani střelby. Při zásahu na pachatele psy učíme jít primárně po rukou pachatele, případně po nohou. Při ostré akci se asi pachatel musí bát, když na něj běží štěkající pes, navíc když kousne, bolí to i přes oblečení,“ dodal policista.

Děti si během dopoledne vyzkoušely, jak se střílí z paintballové pistole, jak stříká hasičská hadice i jaké je posezení za volanty všech aut. Nakonec se mohly projet na segwayi a na malé čtyřkolce.

Ohlédnout za proběhlou akcí se můžete prostřednictvím videa, ktré pro vás připravila Dobnet TV.

(lh, hej, vs)