Ve většině obcí na Berounsku starostové zůstávají

Ilustrační foto: archiv

Nižší volební účast než v okrese Praha-západ, kde volilo 52,5 % voličů, měli na Berounsku. Hlas tam odevzdalo 49,68 % voličů. I tak se zde ale našly obce, kde účast přesahovala 60 %.

Jde například o obce ležící na dolním toku Berounky: Hlásnou a Zadní Třebaň nebo Karlštejn. Ve Vinařicích a Velkém Chlumci přišlo k urnám dokonce přes 70 %, na  Vižině těsně přes 80% voličů. Rekordmanem je obec Korno, které je s volební účastí 81,72 % první v okrese.

Ve většině obcí nejspíš ke změně na postu starosty nedojde. Post zastupitele obhájili a získali tak velkou šanci stát se znovu starostou: Vladimír Roztočil ze Svinař, Markéta Simanová ze Zadní Třebaně, Pavel Ševčík z Podbrd, Svatava Biskupová ze Srbska či Filip Kaštánek z Litně, ten přitom vedl liteňskpou radnici až od letošního ledna. Se svými Nezávislými dokázal v této obci přesvědčit 62,31 % voličů.

V Karlštejně se do zastupitelstva dostala tři uskupení, všechna mají shodně po třech zastupitelích. Zda stávající starosta Petr Rampas obhájí post starosty, rozhodnou nejspíš další jednání.

V Hlásné Třebani do křesla starosty pravděpodobně již neusedne Vnislav Konvalinka. Post zastupitele sice obhájil na kandidátce Hlásná Třebaň a Rovina – moderní i tradiční, rád by ale předal zkušenosti mladším. Nejvíce hlasů zde získal lídr stejné kandidátky Tomáš Snopek.

Na Mořince usednou v pětičlenném zastupitelstvu hned čtyři žen, mezi nimi i stávající starostka Kateřina Smoterová a dvě místostarostky.

(pan)