Ve hře Byl jednou jeden král bylo králů dokonce pět

kralV rámci Dobřichovických divadelních slavností jsme nedávno mohli vidět klasickou pohádku v moderním podání Byl jednou jeden král. Představení a hudba, která v něm zazněla, vyvolaly nadšené reakce dětských i dospělých diváků.

Bohatá scéna, přesvědčivé výkony ochotníků, vtipné detaily a podmanivé skladby ukázaly, že i když jde o ochotnické představení, snese srovnání s profesionálními výkony. O nich dalších zajímavostech jsme si povídali s Lucií Kukulovou.

Jak dlouho jste představení připravovali?
Myšlenku jsem měla už dlouho, stejně jako představu o způsobu zpracování, hudbě, ale hlavně o obsazení. Zkoušet jsme ale začali letos na jaře.

Hercům role seděly perfektně. Jak vzniká představení s tak velkolepou scénou, s profesionální hudbou a tolika nápady?
Jindra Kratochvíl začal vymýšlet scénu od jara, musel ji vsadit do kulis Mušketýrů, aby se ušetřilo, postupně vznikaly nápady, jako kynoucí těsto z pěny, nebo stromy, které ztvárnily postavy oblečené do maskáčových látek. Mimochodem, kromě krále Já První hrají v představení čtyři herci s příjmením Král a jedna Králová, takže králů máme v pohádce celkem pět (šest s Královou). Všechny nás to moc baví. Finanční bilance je bohužel zatím taková, že se nám vložené náklady ještě nezaplatily, takže doufáme v další reprízy.

Kynoucí těsto vyvolalo bujaré nadšení zvláště u malých diváků stejně jako skutečně vydařená hudba. Dcera u nás doma vyžaduje pouštění CD z představení téměř nepřetržitě… Jak hudba vznikala?
Na písničky máme nadšené reakce. CD jsme natáčeli s profesionálním zvukařem ve studiu v Průhonicích i v improvizovaném studiu u nás doma. S dětmi více než půl dne a s dospělými pak až do brzkých ranních hodin, neboť jsem perfekcionistka… Texty vznikaly často přímo při zkouškách na scéně. Třeba V ráji, tam se lidi maj napsala Alenka Říhová přímo při zkoušce.

Kdy mohou na představení zajít ti, kdo ho nestihli nebo ho chtějí vidět znovu?
Pravděpodobně až v únoru. Do té doby bych ale ráda pozvala diváky na představení Jak Dobrák se stal králem a Vykuk do pekla přišel, které budeme hrát 2. a 4. října v Kině v Řevnicích.

Pokud jste nestihli pořídit si CD z představení, je možné jej ještě koupit v Café Galerii u Bímů, ve vinárně U Karoliny, v La Fontaně a Infocentru v Dobřichovicích.

Co o představení možná nevíte:

  • Hraje v něm 36 herců a jeden pes a vidělo ho víc než 1000 diváků.
  • Nehraje v něm jen jeden král, ale je jich celkem pět: Král Já První, Karel, Petr, Oliver a Filip Královi. A jedna Králová Jiřina
  • Kromě herců zde účinkuje nápověda a inspice.
  • Jednu z víl ztvárnil syn Lucie Kukulové, který se věnoval tanci od útlého dětství.
  • Mnoho dětských diváků projevilo po představení zájem si také zahrát divadlo.
  • V programu je omylem uvedeno jiné jméno basisty. Nebyl to Jakub Noha, ale Pavel Husa. Jak k záměně došlo, nikdo neví.
  • Používají se skutečné ingredience – mouka, mléko, koření, vejce i sůl. Po představení se hrnce myjou v Berounce s nadějí, že se aspoň nakrmí ryby.

(hej)