Vánoční putování za hvězdami

Hvězdárna Žebrák. Foto: David Malík

Hvězda dovedla tři krále do města Betléma, aby se poklonili malému Ježíškovi a předali mu své dary. Pojďme se proto v posledním letošním tipu na výlet vydat za hvězdami. 

Do vesmíru lze ve středních Čechách nahlížet na sedmi místech: v Mladé Boleslavi, Benátkách nad Jizerou, ve Vlašimi a Slaném. Z dolního Poberouní je ale nejjednodušší vydat se do hvězdáren v Sedlčanech, Ondřejově a Žebráku.

Lidová hvězdárna Josefa Sadila nad Sedlčany na Příbramsku je schovaná uprostřed lesů. Kořeny amatérské astronomie zde byly zapuštěny před více než půlstoletím. Tehdy skupina nadšenců pořídila speciální dalekohledy. Astronomický kroužek se pak sešel poprvé 3. července 1956. O několik let později se jeho členové rozhodli vybudovat hvězdárnu na Cihelném vrchu. Se stavbou začali v roce 1958. Kolaudace proběhla o tři roky později. První návštěvníci využili dalekohled 7. června roku 1962.

K hvězdárně se dá nejlépe dojít pěšky. Díky speciálnímu čočkovému dalekohledu  z ní lze pozorovat veškeré dění na noční obloze. Přímé sledování velkým dalekohledem vždy doprovází promítání obrázků objektů. Nechybí ani odborný výklad či diskuse týkající se nejrůznějších oborů a témat astronomie. Pro veřejnost jsou vyhrazeny páteční večery, otevřeno je vždy po setmění. V prosinci a lednu je to od 17 do 20 hodin. Pro první návštěvu se doporučuje doba, kdy na obloze svítí Měsíc, nejlépe jako srpek nebo se zřetelným rozhraním světla a stínu na povrchu. V zimních a jarních měsících můžete sledovat Krabí mlhovinu v Býku a Velkou mlhovinu M42 v Orionu.

Observatoř se stříbrnou kopulí se tyčí také na jižním okraji města Žebrák, a to už od roku 1954. Přesně o 50 let později obnovilo její činnost Sdružení Hvězdárna Žebrák. Lidé sem mohou dorazit nejen na pozorování hvězdné oblohy, ale také na speciální pořady pro školy, školky či seniory spojené s povídáním, audiovizuální prezentací, promítáním aktuální noční oblohy i pozorováním vesmírných objektů hvězdářskými dalekohledy. Během prosince chystá hvězdárna i několik vánočních akcí. Například na svatého Mikuláše vánoční program pro děti i dospělé věnovaný hvězdě betlémské a zimní obloze. Pokud je dobré počasí, pozorování hvězd pořádají nad Žebrákem každý první čtvrtek v měsíci. V novém roce tak připadne na druhý lednový večer, kdy se koná akce nazvaná Hvězdárna dětem a po ní pozorování noční oblohy v hlavní kopuli.

V Ondřejově se pokocháte i plastikami
Nejznámější observatoří ve Středočeském kraji je pravděpodobně ta v Ondřejově u Mnichovic. Provozuje ji zde Astronomický ústav Akademie věd České republiky. Oproti sedlčanské a žebrácké hvězdárně je ondřejovská výrazně starší. V roce 1898 zakoupil český amatérský astronom Josef Jan Frič na vrchu Manda těsně nad Ondřejovem pozemek pro stavbu své soukromé observatoře. Toto datum je považováno za okamžik jejího založení. Průvodci vás v ní aktuálně seznámí s okolnostmi vzniku, v historické kopuli uvidíte expozici věnovanou jejímu vývoji a řadu zajímavých přístrojů. Dozvíte se o jejím současném poslání i významu v astronomickém světě. Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a s řadou moderních plastik, do něhož jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny navržené architektem Josefem Fantou.  Na rozdíl od dvou výše zmiňovaných hvězdáren ale nenabízí Ondřejov návštěvu během prosince, a tak si budete muset počkat na jaro, kdy se zde koná oblíbený den otevřených dveří.

Hvězdárna Sedlčany
web: Hvezdarna.kdjs-sedlcany.cz, telefon 318 822 229

Hvězdárna Žebrák
web: Hvezdarnazebrak.cz, telefon 602 530 515

Hvězdárna Ondřejov
web: Asu.cas.cz

Pavla Nováčková