V Řevnicích se opravuje téměr stoletý pomník

Foto: archiv města

ŘEVNICE – Zkraje července uplyne 95 let od položení základního kamene řevnického pomníku padlým, který stojí na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. V roce tohoto výročí se pomník dočkal rekonstrukce. 

V plném proudu je nyní díky dotaci z Ministerstvo vnitra. Ještě letos by měla začít i plánovaná obnova náměstí, ke které se v červnu konala komentovaná prohlídka přístupná široké veřejnosti, na které vedení obce i architekti odpovídali na dotazy a popisovali novou podobu srdce města.

A co víme pomníku padlým v obou světových válkách? Podle místního historika Jindřicha Königa narukovalo do I. světové války 156 mužů z Řevnic. Během bojů jich zahynulo 31. Jejich jména jsou uvedena na hrobě, který se nachází na starém řevnickém hřbitově. Na jaře roku 1929 vznikla iniciativa vybudovat nový pomník padlým, základní kámen byl položen 5. 7. 1931. Návrh a práci provedl řevnický kamenosochař Karel Havlíček. Odhalení se konalo 16. 8. 1931.

Pomník je vyroben z přírodního kamene, jeho hlavní část tvoří čtyřhranný obelisk o výšce cca 7 metrů. Znovu upraven byl v padesátých letech minulého století.

Foto: archiv města