V Radotíně si koše samy zavolají o vývoz

Foto: MČ Praha 16

Uplynulý týden se v Radotíně objevily chytré odpadkové koše Bigbelly. Jsou soběstačné díky solárnímu panely, umí slisovat objem odpadků a poslat informaci, kdy jsou plné.

Uvnitř nádob je zabudovaná kompresní jednotka, jejímž prostřednictvím je vhozený odpad stlačen a vejde se tak do ní několikanásobně více odpadu.

Koše jsou navíc napojeny na dispečink radotínských technických služeb a poskytují v reálném čase informace o míře zaplnění. Obsluha tak ví, kdy ho musí vyvézt. Velkou výhodou také je, že jsou uzavřené a odpadky z nich nevypadávají ani nezapáchají.

„Tento typ chytrých košů sledujeme už přes tři roky. Jde o velmi zajímavou technologii moderního odpadového hospodářství, kterou už využívá například město Prachatice, Praha 1 nebo Praha 17,“ vysvětlil Miroslav Knotek, místostarosta Městské části Praha 16 s tím, že do budoucna by radnice chtěla koše využít v rámci nového centra. Zatím jsou umístěny na třech místech: dva ve Vrážské ulici – u nádraží a u rychlonabíjecí stanice, třetí v ulici Nad Berounkou, na Místě u řeky.

 

(red)