V muzeu trabantů vás přepadne bakelitová nostalgie

Foto: archiv
Foto: archiv

Muzea jsou úžasná záležitost. A v případě Trabant muzea se dostanete i do jiné doby. Legendární vozidla socialistické éry se totiž už dvacet pět let nevyrábějí. Pojďte se s námi na některé podívat.

Nejmladší motoristické muzeum v naší republice bylo otevřeno letos 30. dubna, v den 25. výročí ukončení výroby trabantů ve východoněmeckém městě Cvikov. Majiteli muzea jsou Alena a Martin Huclovi, kteří expozici připravovali více než tři roky.

„Trabanty mě provázejí celý život. Maminka Helena Huclová jezdila v trabantech závody, spolu s vynikajícím závodníkem Viktorem Mrázem založila před více než padesáti lety Autosportklub Praha. Oba závodníci mají v muzeu také své významné místo,“ říká Martin Hucl. Podle něj bylo velmi náročné dát celé muzeum dohromady. A není divu, už jen umístit všechna auta do prvního patra dalo určitě zabrat.

Co v muzeu uvidíte?
Námaha se vyplatila, expozice je velmi zajímavá, což zjistíte už při vstupu do prvního patra. Hned na schodech můžete zhlédnout film o výrobě trabantů i o tom, jak jejich muzeum vznikalo. Nahoře v úzké chodbě pak uvidíte prosklené vitríny s velkým množstvím předmětů týkajících se tématu trabant. A pak už se můžete kochat samotnými auty…

Muzeum představuje kompletní historii výroby vozů značky Trabant. Najdete tu předchůdce Trabantu AWZ P 70 z roku 1954, Trabant 600 a 601 i nejnovější čtyřtaktní Trabant 1,1. Ten se vyráběl pouze dva roky, pak automobilku koupil Volkswagen a výrobu trabantů ukončil. Všechny exponáty jsou v původním stavu, i vojenský Trabant Kübel, který společně s vojáky hlídá Brandenburskou bránu v Berlíně před vpádem nepřátelských imperialistických vojsk.

Pro dospělé i děti
Kromě toho si tu můžete prohlédnout dobovou garáž se závodním trabantem a opravářem ležícím pod autem nebo si zkusit sednout za volant a ručně si zařadit a zatočit volantem. Zajímavý je také řez motorem nebo potřeby pro kempování, které se v trabantech vozily na výlet. Vše je propracované do nejmenších detailů, veškeré předměty pocházejí z éry trabantů včetně zápalek nebo plechovek od olejů. Vystavené jsou tu i předměty denní potřeby z NDR. „Prostě každému se tady rozzáří oči nad něčím, co doma míval, běžně užíval a dnes už na to jen rád s nostalgií vzpomíná,“ dodává Martin Hucl.

Malí návštěvníci pak mohou závodit s trabanty na závodní dráze nebo si pustit model vláčků, které převážejí nové trabanty.

Trocha nostalgie
V Trabant muzeu na vás dýchne úžasná atmosféra starých časů, které dnešní děti nikdy nezažily. A tak nejen pro pamětníky a bývalé či současné majitele těchto aut, ale možná právě pro mladou generaci bude muzeum zajímavé a přínosné.

Každopádně Trabant muzeum je skvělý výlet do historie. Zajděte se tam podívat, určitě nebudete litovat.

Pár zajímavostí

  • Trabant se začal vyrábět 7. listopadu 1957? Nultá série vznikla v den 40. výročí VŘSR, to se vůz ale ještě nejmenoval Trabant, nýbrž P50. Sériová výroba trabantů začala 10. července 1958.
  • Trabanty se vyráběly z bavlny? Bakelitová karoserie (syntetická pryskyřice) se plnila odpadní bavlnou z Ruska. Důvodem byl hlavně nedostatek plechu v padesátých letech.
  • Trabanty také rezaví? Říkalo se, že trabant netrápí koroze, což není tak úplně pravda. Bakelitová karoserie nerezaví, ovšem například díly v podvozku jsou ocelové, a tak se jich koroze také týká, jen to není vidět.
  • Celkem bylo vyrobeno 3 096 099 trabantů během 33 let? V Československu byly trabanty velmi oblíbené, ještě dnes jich tu je 21 tisíc.
  • Objekt, ve kterém sídlí Trabant muzeum, vybudoval Autosportklub Praha? V minulosti to byl klub s největším počtem činných závodních jezdců v Československu.


 Otevírací doba Trabant muzea

  • 1. října – 30. dubna 9 – 17 hodin
  • 1. května – 30. září 9 – 18 hodin

Vstupné

  • Dospělý 99 Kč
  • Dítě 49 Kč
  • Rodina (2 dospělí + děti do 15 let) 199 Kč
  • Důchodce 69 Kč
  • Parkování v areálu muzea zdarma

Adresa muzea

  • Plzeňská 215 b, Praha 5 Motol (v budově STK Motol – velká oranžová budova)
  • tel.: 725 555 149 (od 9 do 18 hodin)
  • Tramvaj č. 9 a č. 10 – zastávka Hotel Golf

 Lucie Hochmalová