V Českém krasu zažijete můří noc i mykologickou exkurzi

KARLŠTEJN, LITEŇ – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Správa CHKO Český kras zve všechny zájemce na zářijové vycházky do přírody. Hned 1. září můžete zažít Karlštejnskou můří noc a 16. září mykologickou exkurzi.

Již 14. Karlštejnská můří noc se koná v pátek 1. září od soumraku na Budňanské skále v Karlštejně. Sraz je ve 20.30 hodin u karlštejnské pošty. „Budeme lákat večerní hmyz na světelný zdroj a těšit se, jací krásní lišajové přilétnou. Můří noc je vzácná a jedinečná možnost, kdy se můžete podívat na noční hmyz zblízka a pod dohledem zkušeného entomologa si jej pořádně prohlédnout. Navíc se můžete dozvědět zajímavosti z jeho života, kde koho můžete potkat a jak je poznáte od jiných druhů,“ zvou organizátoři.

​​​​​​​Noční motýly budou lákat, chytat a určovat Petr Heřman ze Společnosti pro ochranu motýlů a Lucie Hrůzová, zooložka Správy CHKO Český kras.

V sobotu 16. září se pak uskuteční výprava na vrchy Mramor a Šamor s nadějí, že houby porostou. Mykologická exkurze začíná v 10 hodin u úřadu městyse v Litni. Hledání a určování hub bude podle aktuálních houbařských podmínek a počasí probíhat v lesích na vrchu Mramor, Šamor a jejich širším okolí. Exkurze potrvá zhruba 3 hodiny. V závislosti na množství hub a zájmu účastníků je možné vycházku prodloužit až na Bacín.

Exkurzí provede mykolog Oldřich Jindřich a lesník Správy CHKO Český kras Josef Mottl. Exkurze je zdarma, není třeba se přihlašovat, jen přijít.

Případné podrobnější dotazy můžete posílat na tel. 731 131 857 nebo na mail josef.mottl@nature.cz.