Úřady soustřeďují pomoc hlavně na seniory

Ilustrační foto: archiv

Především na seniory se v celostátní karanténě zaměřují obecní úřady a domovy s pečovatelskou službou. Snaží se je co nejvíce informovat i pomoci s donáškou jídel či dalších potřeb.
Černošická radnice připravila pro seniory leták s nejdůležitějšími informacemi, který bude prostřednictvím dobrovolníků distribuovat do jejich schránek. „Nouzový stav, který vyhlásila vláda ve snaze zabránit šíření koronaviru, zásadně ovlivňuje naše každodenní chování a zaběhnuté zvyklosti. Skupinou občanů, kterou infekce koronaviru nejvíce ohrožuje, jsou senioři,“ vysvětlují zástupci města, proč k distribuci letáku přistoupili.

Pro seniory proto navíc zřídili telefonní linku. Na čísle 727 902 992 pro ně bude každý den až do odvolání nouzového stavu v době od 8:00 do 20:00 k dispozici osoba pověřená městským úřadem, která se jim bude snažit pomoci v jakékoli svízelné situaci.

Na čísle 723 504 573 si mohou senioři z Černošic objednat donášku nákupu v odpoledních hodinách, a to za zvýhodněnou cenu 30 korun. Zajišťuje ji kvalifikovaný personál černošického DPS, který je řádně proškolený a vybavený ochrannými prostředky.

Obdobně lze zajistit donášku hotového jídla ze školní jídelny Dobřichovice za 85 korun.

Městská policie zase může pomoci, pokud senioři budou například potřebovat zajistit výběr z bankomatu.

Také pečovatelská služba v Řevnicích pomáhá zajistit nákup nebo dovést oběd osamělým seniorům, a to i těm, kteří s ní nemají smlouvu. V případě zájmu mohou volat na tel. 739 571 947 nebo 257 721 569, nebo psát na e-mail: ps@revnice.cz.

Osamělí senioři se mohou obrátit i na dobřichovickou radnici. Pokud by některý ze seniorů neměl možnost si prostřednictvím své rodiny či blízkých zajistit nákup nejnutnějších potravin či obědy, může volat čísla 257 712 182, 257 712 183, 724 189 611.

(pan)