Udržujte dobré sousedské vztahy

Udržujte dobré sousedské vztahy 1Všímavý soused je totiž nejlepší hlídač (hned po vlastním psovi).
Nejhorší je to na sídlištích

Titulek je sice tak trochu nadsázka, ale mít dobré sousedy se vždycky cení. Není nadto spolupracovat a pomáhat si, případně si sdělovat zkušenosti podle pravidla „Dnes vykradli mě, zítra možná tebe.“ Kromě toho je více preventivních doporučení, která mohou odradit potenciální zloděje.

Rodinné domy a byty
Dobří sousedé si mohou vypomoci nejen v případě, kdy odjíždí jeden z nich na dovolenou a potřebuje vybírat schránku či zalévat květiny a zahradu. Pokud znají navzájem svá telefonní čísla nebo e-mailové adresy, můžou si rychle sdělovat informace v případě nějakého problému. Nebo právě upozornit na nekalou činnost v okolí.

Smutnou realitu, která ukazuje, jak drzí zloději jsou, podtrhuje i nutnost zamykat dům kdykoli se pohybujete venku, ať blízko nebo daleko. Takže pokud jste na zahradě za domem a věšíte prádlo nebo sekáte trávu, uvnitř už můžete mít nevítaného návštěvníka, pokud jste za sebou hned nezamkli.

Důležitou úlohu v ostraze domu a pozemku sehrává pes. Pokud aspoň trochu za plotem budí respekt, máte velkého pomocníka.

Udržujte dobré sousedské vztahy 2Dveřmi a okny přichází kolem 90 procent pachatelů
Podle statistiky bytových krádeží přichází dveřmi a okny kolem 90 procent pachatelů. Pořízením bezpečnostních dveří tak máte velikou šanci zabránit vykradení svého bytu. Pokud jde o okna a lodžie, pak ohroženy jsou hlavně byty v přízemí a v posledních patrech. U nich však odborníci mříže nedoporučují, radí raději lodžii zasklít nebo použít bezpečnostní fólie na skla. Mříže šplhajícím zlodějům do vyšších pater spíše pomáhají jako žebřík.

V přízemí pak patří mříže do bytu, nikoliv ven. Rozbití skla, jež je nutno překonat, dělá hluk, který může upozornit sousedy. Nůžkové mříže – metr čtvereční přijde asi na tři tisíce korun – lze rozhrnout jako závěs ke stěně, aniž by v interiéru rušily, a uzamknout teprve při odchodu.

Kritériem není majetek, ale dostupnost
Když zlodějům cestu hodně ztížíte, třeba bezpečnostními dveřmi, půjdou s největší pravděpodobností jinam. „Zloději si život nekomplikují. Shodně vypovídají, že si jediným kopnutím ověří, zda mají před sebou bezpečnostní dveře a pokud ano, jdou raději dál,“ popisuje praktiky dnešních bytových zlodějů Ivan Pavlíček z firmy NEXT, která je největší a nejstarší tuzemskou firmou specializující se na zabezpečovací techniku.

Bytaři berou jen věci, které lehce odnesou a rychle zpeněží v bazarech a zastavárnách. Je jasné, proč se těchto často pochybných živností udrží jen v Praze a okolí přes 1 500.

Praktická opatření
Pokud máte v poschoďovém bytě nebo v domě bezpečnostní alarm, určitě ho aktivujte v noci, tak, aby jste měli jistotu, že budete o každém pohybu v nižším patře informováni, zatímco pracujete nebo spíte nahoře. Podobně, pokud jdete spát, mobil, klíče a doklady si berte s sebou do patra, aby o ně případný zloděj náhodou nezakopl. Panu Janovi K., sběrateli hodinek, nejspíš náhodný zloděj neprve probral sbírku. Nespokojil se pouze s hodinkami, ani s mobilním telefonem. Ale protože následně narazil ještě na klíče od auta, ujel i s autem.

O tom, jak chránit své auto, jste se mohli dočíst v DOBNETzpravodaji č. 10/2009, teď též v archivu na adresewww.dobnet-zpravodaj.cz. Jiří Dlask k tématu ještě dodává: „Prevence? Nic nenechávat v kabinách vozidel, u dražších aut je nechte řádně zabezpečit, případně hlídat přes satelit.“

tabulka nebo jinak podsvícený box na stranu 9

Počet krádeží ve služebním obvodu Policie ČR Řevnice od počátku roku do poloviny června 2010:
Černošice – 52, Dobřichovice – 39, Třebotov – 8, Řevnice – 18, Lety – 14, Solopisky – 2, Všenory – 12, Vonoklasy – 2, Kosoř – 3, Karlík – 1, Kuchařík – 0, Kala – 0, Roblín – 0

Celkem 151 trestných činů – z toho v katastru obce Dobřichovice bylo provedeno 12 x vloupání do vozidel a 6 x šlo o krádež vozidel. Celkem ve služebním obvodu bylo zaznamenáno 46 vloupání do osobních automobilů a 12 krádeží osobních motorových vozidel.

Pro zajímavost uvádíme, o co všechno mají lapkové zájem například v katastru obce Lety:
1 x krádež věcí z pozemku, 1 x krádež věcí z rekreační chaty, 1 x krádež dětské čtyřkolky, 1 x krádež zahradního nábytku z pozemku MŠ, 1 x krádež jízdního kola, 1 x vloupání do motorového vozidla, 3 x krádeže okapových měděných svodů, 1 x krádež vozidla, 1 x krádež věcí ze stavební buňky, 1 x krádež věcí z kolny na pozemku, 1 x krádež peněženky, 1 x krádež motocyklu.