Koněpruské jeskyně mají před sebou novou éru. Jeskyně samotné sice žádné změny nechystají, prohlídky poběží klasicky jako dosud. Novinkou je nově postavený Dům přírody Českého krasu, provozně a programově s nimi propojený. Slavnostního otevření se dočkal 29. března.
Koněpruské jeskyně vznikly v devonských vápencích starých až 410 milionů let, leží v chráněném území CHKO Český kras. Známé byly už v 15. století a k jejich znovuobjevení došlo v roce 1950. Veřejnosti jsou přístupné od roku 1959.
Krásy pod povrchem
Prohlídka jeskyní je velmi zajímavá. Je dlouhá zhruba 650 metrů a navštívíte během ní tři jeskynní patra s převýšením více než 70 metrů. V horním je i velmi známá penězokazecká dílna z 15. století.
Začíná se ve středním patře v Zářijové jeskyni, kde spatříte i geologickou raritu zvanou neptunická žíla. První zastávka je v jeskyni Lazzera Spallanzaniho, pak následují Janina jeskyně, Vánoční jeskyně a síň U Varhan. Cestou vás okouzlí krásné krápníky i malá jezírka, uvidíte i Objevnou chodbu, jíž v září a říjnu 1950 skalníci do jeskyní poprvé přišli.
Překrásná je i Marešova síň, pojmenovaná po mistrovi skalníků, objevitelů. I další prostory mají jména po známých objevitelích: Kuklův dóm, Letošníkova propast nebo Proškův dóm. Ten je největší zdejší jeskynní místností a zdobí ho světová rarita: koněpruské růžice. V těchto kulovitých útvarech je makroskopicky viditelný opál a patří k nejstarším a také nejzajímavějším útvarům. V závěru prohlídky vás ještě čeká Pustý dóm, Petrův dóm, jeskyně Jaroslava Petrboka a Mincovna.
Kolaudace po třech letech od prvního kopnutí
Nedaleko vstupu do jeskyní vyrostla během uplynulých tří let impozantní budova s názvem Dům přírody Českého krasu. Vysoutěžený dodavatel začal s demolicí předchozí staré provozní budovy a následným hloubením základů v listopadu 2020, stavba byla zkolaudována 7. listopadu 2023.
„Výstavba centra Českého krasu, včetně instalace expozice, vyšla celkem na 95,5 milionu korun včetně DPH. Tato investice byla spolufinancována Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí,“ sdělila vedoucí Koněpruských jeskyní a Domu přírody Českého krasu Lenka Kachlík.
Lákadla pro děti i dospělé
Dům přírody Českého krasu oficiálně otevřel své dveře pro návštěvníky letos 29. března. Nyní je provozně i programově propojen s jeskyněmi, což školám a návštěvníkům umožní využívat vzdělávací programy a exkurze.
Hlavní zajímavostí je expozice věnovaná Českému krasu. Představuje jeho geologii a živou i neživou přírodu. Nová geologická stezka pomáhá porozumět geologickým jevům a horninám Českého krasu.
Součástí areálu je i botanická zahrádka, jež prezentuje místní flóru, a Kameniště neboli geologická „pracovna“, kde si lze vyzkoušet hledání zkamenělin.
Návštěvníci jako v bavlnce
Prostor před jeskyněmi opravdu prokoukl. „Kompletní revitalizace areálu nového návštěvního střediska a dostavba altánu znamenají významný krok pro zajištění návštěvnického zázemí. Altán poskytuje ochranu před špatným počasím a přílišným slunečním zářením, navíc ve svém středu ukrývá 3D model Koněpruských jeskyní. Vydlážděný prostor před budovou a dostatečné množství laviček nabízí odpočinek před vstupem do jeskyní. A díky nově otevřenému občerstvení mohou všichni během svého pobytu doplnit energii,“ uvedla Lenka Kachlík.
Vznikla rovněž nabídka výukových programů a povrchových exkurzí umožňujících prozkoumání okolí a přírodních zajímavostí národní přírodní památky Zlatý kůň, jíž vede stejnojmenná naučná stezka.
Otevírací doba:
Duben–červen, září 8–16
Červenec–srpen 8–17
Říjen 8:30–15