Turismus ve středních Čechách klesl o 79 procent

Foto: archiv

Opatření kvůli koronaviru letos výrazně zbrzdila cestovní ruch. Ve druhém čtvrtletí přijelo do Středočeského kraje lehce přes 68 tisíc turistů, což je meziročně o 79,3 procent méně.

Kvůli uzavřeným hranicím nepřijeli hlavně zahraniční návštěvníci, kterých ubylo o 93 procent. Počet domácích návštěvníků se snížil o 74,8 procenta. Dle očekávání po České republice cestovali hlavně Češi, do regionu jich dorazilo skoro 63 tisíc. Zbytek lehce přes 5 tisíc tvořili cizinci.

Oproti statistikám z předchozího roku se měsíční návštěvnost snížila ve všech třech měsících druhého čtvrtletí. Nejvíce klesla v dubnu, o 97,4 procenta, nejmenší propad byl v červnu o 57,7 procenta. Pandemie koronaviru se projevila také ve struktuře turistů. Zahraniční návštěvníci přijížděli nejčastěji z Německa, Slovenska a Polska. Nejvíce ubylo hostů z Číny a Maďarska. Klientelu ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji tvořili zahraniční návštěvníci jen z osmi procent, přičemž ve druhém čtvrtletí loňského roku to bylo 24,3 procenta.

Návštěvnost regionu za celé letošní první pololetí se ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 snížila o 61,5 procenta.

(red)