Tip na víkend: Za poznáním do plzeňské Techmanie

Foto: web Techmanie
Foto: web Techmanie

Jaro je sice tu, ale víkend má být poměrně chladný. Pojďme se proto podívat do světa vědy a techniky. Že vás to určitě nebude bavit? Bude! Plzeňské centrum Techmania je jedinečné a nabízí úžasné zážitky pro děti i dospělé.

Techmania je opravdu ojedinělý projekt, který nemá v naší republice obdoby, je třikrát větší než podobný IQ park v Liberci. Byla otevřena na podzim roku 2008 ve zrekonstruované tovární hale v areálu plzeňské Škodovky a v roce 2013 tu přibylo také 3D planetárium. U zrodu stála společnost Škoda Transportation, a. s., a Západočeská univerzita v Plzni.

Nyní najdete na ploše skoro 30 tisíc metrů čtverečních tolik zajímavých věcí, že se sem budete chtít znovu vrátit. I kvůli tomu, že za jeden den rozhodně nestihnete projít všechno.

Podívejte, jak to funguje!
Přesně tak jsme dopadli my, většinu exponátů jsme si ani nestihli pořádně vyzkoušet. Po příjezdu k Techmanii jsme si koupili vstupenky do hlavní expozice, jež se nachází na ploše přes 10 tisíc m2 (a kterou rozhodně doporučuji při první návštěvě), k tomu jsme měli zamluvené vstupenky na 3D film v planetáriu. A i to bylo moc. Než jsme se totiž rozkoukali a prošli jednotlivé obory, běželi jsme do budovy planetária a po krátké prohlídce jsme se podívali na film o vesmíru.

Byl to krásný zážitek. Kluci ve věku 7 a 10 let byli nadšení, když zkoušeli předhonit slepici, poznávali, jak funguje elektřina, mechanika a optika nebo si hráli s vodou a skládali hlavolamy.

Věřím, že Techmania zaujme všechny děti i dospělé.

Co tady je?
V Techmanii najdete rozsáhlé expozice, např. Člověk a zvíře, Edutorium, Entropa, Obnovitelné zdroje energie, Přijď na to!, 150 let průmyslu v Plzeňském kraji, Filmohraní nebo Vodní svět. Dále jsou tu k dispozici chemická, fyzikální a biologická laboratoř a samozřejmě první 3D planetárium v republice.

Zajímavé jsou také vzdělávací show a workshopy, kde je populární formou představována fyzika, biologie, chemie, matematika nebo astronomie. My jsme se v době naší návštěvy dozvěděli třeba o tekutém dusíku.

Tipy redakce

  • Než do Techmanie pojedete, rozmyslete si, co vlastně chcete vidět. Ani celý den vám totiž nebude stačit, abyste si v klidu     prošli úplně všechno. Návštěvy je tedy ideální rozdělit do více dnů během roku, jednou navštívit hlavní expozici, podruhé    planetárium, jindy zase dílny nebo laboratoře.
  • Veškeré aktuální informace najdete na www.techmania.cz.

  • Do hlavní expozice se dostanete kdykoli, počet míst tu není omezen, ale do těch dalších je lepší si místo předem rezervovat. Je to jednoduché: stačí se registrovat na webu Techmanie a po přihlášení si vybrat cokoli z nabídky. Pak budou vaše místa zajištěna na určitou hodinu a vy máte jistotu, že uvidíte, co chcete.

Praktické informace
Techmania Science Center
U Planetária 2969/1
301 00 Plzeň
Tel.: 737 247 581, 737 247 585
www.techmania.cz

Otevírací doba:
pondělí až pátek 8:30–17 hodin
sobota 10–19 hodin
neděle 10–18 hodin

(lp)