Téměř 700 lidí s potvrzeným COVID-19

Foto: ICP

Ve čtvrtek 19. března skokově přibyli lidé s pozitivním testem na nový typ koronaviru COVID-19. V České republice jich je celkem 694. Během čtvrtka se součet zvýšil o 134 případů.

Statistiku osob s pozitivní nákazou vede Praha se 121 pacienty. Středočeský kraj je na druhém místě s 87 potvrzenými případy. Do této doby bylo provedeno 9402 testů. Stále platí, že tři lidé se vyléčili a pět je ve vážném stavu.

Od dnešního dne začalo platit nařízení o povinném nošení roušek kdekoliv mimo vlastní bydliště, respektive domov. Poprvé se obchody s potravinami a pošty vyhradili mezi 10. a 12. hodinou pouze seniorům nad 65 let. Starší občané tento čas k nákupům skutečně využili, i když se objevily také názory, že zvolená doba není nejvhodnější. Vláda na základně podnětů dnes večer ohlásila změnu: obchody budou seniorům „rezervovány“ mezi 7. a 9. hodinou.

Ke změně došlo i v ošetřovném. Nově platí po celou dobu mimořádného opatření a během celého období, kdy jsou uzavřené školy a školky. Týká se dětí do 13 let. Navíc jak potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), vyplatí se i zpětně.

(lib)