Ve Středočeském kraji je zvýšený výskyt spalniček

Ilustrační foto: archiv

Krajská hygienická stanice oznámila, že od začátku letošního roku zaznamenala 27 potvrzených případů spalniček ve Středočeském kraji. Jen za poslední týden registruje pět případů.

Celkem se nakazily čtyři děti do jednoho roku, tři děti od 1 do 4 let, tři děti od 10 do 15 let, jeden mladistvý a 16 dospělých. Nemocní byli hospitalizováni na infekčních odděleních nemocnic.

Onemocnění evidují v okresech Praha západ (6), Praha východ (6), Mělník (4), Nymburk (4), Kladno (2), Rakovník (2), Příbram (2), Kolín (1). V okresech Benešov, Beroun, Kutná Hora a Mladá Boleslav zatím onemocnění nahlášeno není.

Z informace Krajské hygienické stanice dále vyplývá, že celkem 219 osob, které byly v inkubační době v kontaktu s těmito nemocnými, muselo být izolováno po dobu maximální inkubační doby spalniček, tj. 21 dnů od posledního kontaktu s nemocným. Všichni dále prošli vyšetřením hladiny protilátek proti spalničkám a podle jejich hodnoty také očkováním. Sto šedesáti lidem z celkového počtu byla nařízena karanténní opatření. A proběhla také další epidemiologická šetření.

Bližší informace o spalničkách, očkování a protiepidemických opatřeních najdete zde.

(red)