Tadeáš míří na skejtu z kuchyně až na olympiádu

Tadeáš Červenka vede v Dobřichovicích školu snowboardingu. Foto: Dobtown-sb

DOBŘICHOVICE – Sny Tadeáše Červenky se proměnily v cíle a míří vysoko. Před více než dvěma lety založil v školu skateboardingu, teď chystá vlastní sportovní značku oblečení.

„Zkraje jsem se bál, ale teď chci být jednou trenér skateboardového olympijského týmu ČR, takže možná už mě v roce 2028 uvidíte v televizi na přenosech z olympiády v USA,“ plánuje si budoucnost třiadvacetiletý zakladatel spolku Dobtown sb.

Vyučil jste se kuchařem a máte v oboru maturitu, gastronomii jste opustil?
Měl jsem před pár lety zásadní rozhovor s tátou, který se mě ptal, co chci vlastně v životě dělat a já odpověděl, že jezdit na skejtu a dostávat za to peníze. Nabídl mi, že když si vyklidím starou garáž, můžu si tam vybudovat co budu potřebovat. Mezitím jsem pracoval v pražské restauraci a dálkově si dodělával maturitu. Od června tohoto roku se plně věnuji svému spolku a vedu školu skateboardu a BMX kol.

Proč jste si ze všech sportů vybral právě skateboard?
Vždycky jsem jezdil na snowboardu, ale ten mi přes léto chyběl, tak jsem se v 17 letech poprvé rozhodl vyzkoušet skateboard. První komplet jsem dostal od kamaráda a naučil jsem se na něm prakticky sám z videí a odkoukáváním od ostatních. Pak už jsme jen s kamarády společně pilovali triky ve skateparku.

Kdy jste v sobě objevil trpělivost a chuť věnovat se dětem?
Při covidu jsem měl hodně času na přemýšlení a stále jsem si říkal, čemu bych se nejraději v životě věnoval. Pak mi došlo, že to je určitě skateboarding a že největší radost mi bude dělat šířit ho do světa. Tak jsem začal učit děti. Mohou ke mně chodit kluci i holky od 4 let, horní hranice není. Momentálně mám téměř plno, ale pár míst by se ještě našlo.

Pracujete na vlastní značce oblečení. Co o ní můžete prozradit?
Vlastní značce se věnuji už delší dobu, vše navrhuji sám se svými kamarády a o výrobu jsem požádal tým švadlen z Prahy. Vše je ušito v Čechách z českého materiálu a soustředíme se hlavně na kvalitu, aby to vydrželo téměř cokoliv. Bude se jednat o streetwear značku, která je cílena na všechny, kteří mají zájem o streetové oblečení, tedy nejen skejťáci a bajkeři, ale i umělci, tanečníci, hudebníci atd.

Co vás teď nejvíc baví?
Když vidím, že sport těší mé studenty a jejich rodiče. Mám radost, když mohu šířit skateboarding do světa a při tom si vychovávat vlastní tým skejťáků.

Máte ještě čas na vlastní zdokonalování se ve skateboardingu?
Ano, jezdím o večerech, víkendech a volnech, zkrátka vždy, když se najde volná chvíle.