Svatojánská lípa před zámkem je nemocná, snad pomůže ořezání

Svatojanská lípa po prořezání Foto: Petra Stehlíková

DOBŘICHOVICE – Svatojánská lípa, která stojí od roku 1729 u sochy Jana Nepomuckého před dobřichovickým zámkem, musela být radikálně prořezána. Podle odborníků by díky tomu mohla lípa vydržet dalších deset a dvacet let.

Dendrologové v prosinci při průzkumu zjistili, že chráněná lípa má po napadení houbou dutý kmen a už by neunesla své větve. Brzy by se zřítila, a proto navrhli takto drasticky ořezat její korunu. Toto řešení je určitě lepší než úplné pokácení stromu, neboť ten je pořád vitální a tvoří nové zelené výhonky. „Myslím si, že stálo za to, pokusit se naši lípu léčit, provést doporučené úpravy její koruny, i když její vzhled jistě utrpí. Její krása, majestátní vzhled a symbolika pro naše město jsou asi pryč, ale tak jako se máme starat o své staré rodiče, postarejme se i o naši Svatojanskou lípu,“ sdělil v dobřichovickém Infolistu kronikář a bývalý starosta Dobřichovic Václav Kratochvíl.

Původně stály u sochy čtyři lípy, ty ale postupně odumíraly a dnes zbyla pouze poslední lípa, která je zhruba 25 let vedena jako chráněný strom a jejíž výška je 29 metrů.

Foto: Petra Stehlíková