Srdečně vás zvu na Máje! …vzkazuje Miloslav Frýdl

Srdečně vás zvu na Máje ...vzkazuje Miloslav FrýdlMáme za sebou období masopustu, kdy se víkend co víkend vesnicemi procházely maškary za doprovodu skupiny Třehusk.

Jejím kapelníkem je již dlouhá léta energický a optimistický Miloslav Frýdl. Ale Třehusk není zdaleka jediná jeho aktivita. Stojí za Našimi novinami, za produkcí téměř všech „tradičních akcí“ v okolí, režíruje zdejším ochotníkům oblíbené Postřižiny či Noc na Karlštejně.

A nejen o tom, co se chystá v nejbližším období, je i následující rozhovor.

Vy a Naše noviny stojíte za existencí řady akcí v celém Poberouní – sotva končí masopust, přicházejí čarodějnice, po nich začínají máje, jezdí parní vláček… Pomalu se přehoupne léto, kdy si střihnete režii Noci na Karlštejně či Postřižin, a hned začínáte připravovat posvícení, pak advent a tak dále. Spíte vůbec? 
Děkuji za optání. Poslední měsíce to s mým spaním opravdu není valné – ani ne tak kvůli akcím, které organizujeme, jako kvůli půlroční dceři Anežce. Má se k světu a dává nám to svým velmi znělým a sytým hlasem dost často na vědomí.

Nejbližší nadcházející akcí, kterou organizujete, budou máje – podle jakého klíče vybíráte soubory, jež se účastní?
Poberounský folklorní festival Staročeské máje byl od počátku koncipován jako setkání souborů (nejen) tohoto žánru působících ve středních Čechách a v Praze. Jak šel čas a festival „rostl“, přibývalo účinkujících, rozšiřoval se dramaturgický záběr. Nyní už každoročně u Berounky vystupuje několik desítek souborů z celé republiky a vždy i jeden dva ansámbly ze zahraničí. Kromě „domácích“ a léty prověřených seskupení se snažíme pokaždé zvát i kvalitní „nováčky“, reprezentující pokud možno nějaký výrazný národopisný region. Letos takto poprvé dorazí folklorní skupiny z Prácheňska, Vysočiny či Mladoboleslavska.

Letos je zastoupení folklorních souborů skutečně bohaté, přijedou dvě skupiny i z Rumunska. Jak jste se seznámili?
V roce 2009 jsem se po patnácti letech vypravil do českých vesnic v rumunském Banátu. Dělal jsem jakéhosi průvodce starostovi Všeradic panu Stibalovi, který tam jel hledat partnerskou vesnici pro „své“ Všeradice. V obci Gerník jsme se poznali nejen se sympatickými „domorodci“, ale také s muzikanty zdejší kapely. Loni jsme je i s tanečníky pozvali na Staročeské máje prvně. Vystupovali v Letech i ve Všeradicích, měli obrovský úspěch, takže letos přijedou znovu.

Plánujete letos v létě obnovit Benátskou noc na ostrově v Zadní Třebani?
Plány na obnovu Benátské noci v Zadní Třebani skutečně existují. Nespřádám je ale já, leč místní radnice. Pokud bude stát o nějakou formu spoluúčasti Našich novin, zřejmě se s kolegy rádi zapojíme. Bylo by hezké opět podobnou letní akci na ostrově uspořádat. Poslední jsme totiž dávali dohromady přesně před deseti lety – v roce 2001. Rok nato přišla povodeň – a bylo po Benátských nocích.

Hrajete také ve staropražské kapele Třehusk. Můžete říci, že vaší domovskou scénou je Zadní Třebaň, odkud pocházíte? Nebo jsou místa, kde si zahrajete raději?
V Zadní Třebani jsme před šestadvaceti lety skutečně začínali. Byli jsme tehdy čtyři, z toho tři ze Třebaně – proto jsme si také začali říkat Třehusk, TŘEbaňská Hudební Skupina. Poslední roky ovšem v této vesnici příliš často nevystupujeme – rozhodně jsou v Poberouní obce, kde hrajeme mnohem častěji. Mimochodem – ze Zadní Třebaně jsem v Třehusku po těch letech zůstal sám. I když teď už jsme vlastně dva – poslední asi dva roky s námi občas „vystupuje“ i můj nyní čtyřapůlletý syn Mildík. A pokud se týká toho, kde hrajeme rádi, před časem jsme na toto téma dělali pro potřeby webových stránek kapely anketu. Každý z muzikantů to má jinak – já hraju nejraději v jižních Čechách či na akcích, jako jsou Chodské slavnosti, znojemské vinobraní atd. Prostě všude tam, kde je vřelé, srdečné a otevřené publikum se vztahem k lidové muzice.

Máte mnoho aktivit – hudební, divadelní, novinářské, producentské… Která je vám svou podstatou nejbližší a činí vám největší radost?
Je to klišé, vím, ale v mém případě, použiju-li parafráze, stoprocentně sedí: Čím jsem, tím jsem rád! Třehusku i Našim novinám jsem před dvaceti šesti, respektive dvaceti dvěma, roky pomáhal na svět, takže se to s nimi má tak trochu jako s dětmi. Snažím se je piplat, kultivovat, „vychovávat“ a starat se o to, aby se jim vedlo dobře a ještě lépe. K ochotnickému divadlu jsem se dostal v době, kdy v Řevnicích zacházelo na úbytě a mně to bylo líto. To, že i po mnoha letech jsou Noc na Karlštejně stejně jako Postřižiny stále vyprodané a zájem o ně mají diváci doslova v celé republice, je samozřejmě skvělé. No a co se týče produkce…, organizovat, dávat dohromady různé kulturní, ale třeba i turistické akce mě zkrátka baví. Tak to, pokud čas dovolí, prostě dělám…

Přeji vám, ať se daří ve všem, co děláte rád! Děkuji za rozhovor.
Ptala se Barbora Tesařová