Šlechtična na kolejích završila oslavy 100 let republiky

Foto: KÚSK

V neděli 28. října naším regionem projel parní vlak v čele s lokomotivou Šlechtična. Slavnostní jízdu jako „Poctu první republice“ začal na pražském hlavním nádraží a ukončil v Lužné u Rakovníka.

Po trase vlaku byl přichystán sváteční program, který připomněl 100. výročí vzniku Československé republiky. Cestující se na něj mohli těšit na hradě Křivoklát, na rakovnickém nádraží, v železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka a také ve stanici Stochov. Tady byla otevřená prezidentská čekárna.

„Středočeský kraj má za sebou celou řadu akcí, kterými si připomněl to, čím naše krásná země za uplynulé století musela projít a jaké osudy si museli její občané prožít. Nebyla to jen Praha, která představuje symbol naší státnosti, ale zejména kraj středních Čech, který tvořil pramennou studnici dějům, jež naši státnost ovlivňovaly. Tomu nejzajímavějšímu z období deseti dekád od roku 1918 až 2018 se věnoval projekt ‚100 let české státnosti ve Středočeském kraji‘. Publikaci, která v jeho rámci vznikla, jsme veřejnosti během jízdy vlaku ‚Pocta první republice‘ rovněž představili,“ prozradila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

„O sváteční neděli společně se Středočeským krajem jsme vypravili parní vlak, který spojil významná místa spjatá nejen s českou historií, ale také s českou železnicí,“ řekl k popsanému spoji Michal Štěpán, náměstek generálního ředitele ČD pro obchod, a doplnil: „Jiný parní vlak také jel z Lužné do Stochova. Tady si cestující prohlédli prezidentskou čekárnu, kde trávil čas T. G. Masaryk při svých cestách vlakem do Lán.“

Poslední víkend v říjnu vyvrcholily oslavy významného a neopakovatelného výročí naší republiky.

(red)