Slavnostní den Jarmily Novotné připomněl její skvělou kariéru

Koncert Foto: Jan Žirovnický

LITEŇ – Velkolepá oslava noblesy a světovosti se uskutečnila 25. května na zámku v Litni. Slavnostní den Jarmily Novotné připomněl nejen její významnou operní kariéru, ale také 30. výročí jejího úmrtí. Akce přilákala stovky návštěvníků, kteří se přišli poklonit památce této výjimečné sopranistky a herečky.

Den začal slavnostní mší v kostele sv. Petra a Pavla v Litni, kde se za pěvkyni Jarmilu Novotnou konala mše svatá. „Je důležité si připomínat odkaz Jarmily Novotné nejen jako umělkyně, ale i jako člověka, který celý život podporoval českou kulturu,“ uvedla Ivana Leidlová, ředitelka festivalu.

Odpoledne byla výjimečně zpřístupněna hrobka rodiny Daubků. Návštěvníci měli možnost si prohlédnout tuto významnou kulturní památku, která je běžně nepřístupná. Součástí vzpomínky byla přednáška pana Filipa Wittlicha o historii, architektuře a výzdobě hrobky, jejíž autorem je architekt Antonín Wiehl. Milým překvapením byl hudební doprovod. Návštěvníci slyšeli dvě symfonické básně (Vltava a z Českých luhů a hájů z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany) v úpravě pro osm horen, které měla Jarmila Novotná nejraději. Zájem o shlédnutí této významné kulturní památky v regionu z řad veřejnosti byl veliký. Návštěvníky neodradil ani déšť, který toto významné setkání u hrobky zahájil.

Koncert Foto: Jan Žirovnický

Slavnostní den vyvrcholil večerním koncertem „Pocta Jarmile Novotné“ v netradičním koncertním prostoru stodoly zámku Liteň. Ukázalo se, že i surové původní hospodářské stavení může být skvělým místem pro kulturní zážitek. Mluveným slovem průběh večera okořenila vynikající Dita Hradecká, která se příběhu Jarmily Novotné věnuje již mnoho let. Kühnův smíšený sbor pod taktovkou Jakuba Pikla, sólisté Helena Mihaľová, Ondřej Benek a Aleš Hendrych, kteří sklidili bouřlivý potlesk publika.

Program zahrnoval melodie předních českých skladatelů, které Jarmila Novotná milovala, včetně Dvořákových moravských dvojzpěvů a Smetanovy Prodané nevěsty. Repertoár okořenily Tři zpěvy pro smíšený sbor Josefa Suka a Čtyři ženské sbory Jaroslava Ježka. Výjimečnou atmosféru dodalo koncertu vystoupení klavíristky Kateřiny Ochmanové a violoncellistky Judity Škodové. Obě mladé umělkyně dokázaly nadchnout svou vášní pro hudbu své posluchače. „Jsem moc ráda, že návštěvníky a občany Litně pozdravil prostřednictvím dopisu i Jiří Daubek. Syn Jarmily Novotné žije v USA a jeho zdravotní stav tentokrát nedovolil jeho osobní návštěvu Litně,“ doplnila ředitelka festivalu Ivana Leidlová.

Tento den byl nejen oslavou odkazu Jarmily Novotné, ale také připomínkou jejího neuvěřitelného přínosu české a světové kultuře. „Jsem nesmírně vděčná všem, kteří se podíleli na přípravě této akce a všem účinkujícím, kteří svým vystoupením důstojně uctili památku výjimečné ženy,“ uzavřela Ivana Leidlová.

Na zámku Liteň se v následujících měsících chystá další program, který bude pokračovat v oslavách odkazu Jarmily Novotné. Začátkem prázdnin se na zámek sjedou amatérští malíři. V září se návštěvníci mohou těšit na scénické provedení částí Mozartových oper, které budou prezentací nových hudebních nadějí.

Akce byla rovněž součástí oslav 700 let od založení městyse Liteň a přinesla mnoho nezapomenutelných zážitků pro všechny účastníky. Těšíme se na další kulturní akce, které nás v Litni čekají, a zveme všechny milovníky hudby a historie, aby se k nám připojili.

Pro více informací navštivte naše webové stránky www.zamekliten.cz.