Slavnosti Morany přivítají jaro v Letech

Akce Slavnosti Morany Foto: Petra Stehlíková

LETY – Již poosmé budeme vítat jaro na Slavnostech Morany! Svátek konce zimy se letos uskuteční na návsi v Letech, a to v sobotu 25. března od 13 hodin. Návštěvníky opět čeká bohatý program, jehož nejdůležitější součástí je soutěž o nejkrásnější Moranu. V tuto chvíli jich je do ní přihlášeno dvanáct, takže je ještě dost prostoru i pro vás! Vyrobte svoji Moranu nebo přijďte podpořit tu ze své obce.

Slavnosti budou tradičně zahájeny krátce po poledni, kdy organizátoři zapíšou do soutěže všechny přinesené figuríny Moran. Na pódiu začne ve 13 hodin kulturní program, v němž se během odpoledne vystřídají děti i dospělí se svými vystoupeními. Těšit se můžete třeba na chlapce a děvčata z letovské základní školy a ze Školinky Nona, své písně zazpívá zadnotřebaňské uskupení s názvem Třebasbor a na flétny zahraje známý muzikant a všenorský obyvatel Jiří Stivín. Zazní také hudba kapely Tango Jazz Band a skladby jihočeské folkové skupiny Epydemye. Chybět nebude ani hudební představení s pohybem v podání skupiny Hejblíkovic, která měla vloni u nejmenších návštěvníků obrovský úspěch.

V porotě zasedne i zpěvačka Ewa Farna

Zábava čeká na malé i velké návštěvníky také mimo pódium. Připravují se dílničky (navlékání korálků nebo přírodní výroba na jarní témata), dětský dřevěný kolotoč i jízdy na koních, ukázky své práce předvedou hasiči, Městská policie Řevnice a řevnická záchranka Trans Hospital. Stánky nabídnou nejrůznější dobroty pro děti i dospělé.

Během pozdního odpoledne dojde ke zvolení té nejkrásnější ze všech přinesených Moran. O vítězství rozhodne porota, jíž tradičně předsedá dramatik a režisér David Drábek z Dobřichovic. Dalšími členy poroty budou například sochař Petr Váňa z Karlíku, zpěvačka a obyvatelka Všenor Ewa Farna nebo výtvarnice Renata Kolečkářová z Řevnic.

Autoři tří nejpovedenějších postav získají originální sošky z dílny keramičky Radoslavy Vrabcové a věcné ceny. Svou nejhezčí Moranu si zvolí také příchozí návštěvníci. Na jednoho dospělého a jedno dítě z řad hlasujících diváků, kteří budou vylosováni, rovněž čekají věcné ceny. 

Odpolednem provede moderátor a místní občan Petr Král. V podvečer se průvod Moran přesune z návsi k Berounce, tam se figuríny tradičně zapálí a hodí do řeky jako symbol odcházející zimy a příchodu jara. A když bude hezky, k obloze se vznesou horkovzdušné balony.

Přihlaste se do soutěže!

Přihlášky do soutěže o nejlepší Moranu stále běží. Pokud jste z regionu Dolní Berounka či blízkého okolí a máte chuť se zapojit, přihlaste se! Šanci máte do 15. března. Stačí napsat na e-mail petra.stehlikova@dobnet.cz nebo se ozvat na telefonní číslo 605 205 755. A pokud nechcete soutěžit, nevadí, přijďte se pobavit a podpořit Morany ze svých obcí! Už teď je přihlášeno mnoho figurín, určitě se mezi nimi najde ta „vaše“.

Za pořadatele se na vás těší DOBNET, Balonklub Karlštejn a obec Lety. Všechny informace sledujte na webu slavnostimorany.cz.

Záštitu nad Slavnostmi Morany převzal místopředseda  Senátu Parlamentu ČR Jiří Oberfalzer.