Sidovský: Všechny plány vzaly za své

Foto: archiv Janise Sidovského

Výjimku pro velké letní open air akce žádají producenti, mezi nimi i Janis Sidovský, jehož tým na léto chystá turné s představením Noci na Karlštejně. Letošní konání je ale velmi nejisté.
Je už tedy zřejmé, zda se Noc uskuteční?

Stále věříme, že se letní turné po českých a moravských hradech a zámcích uskuteční. Letos po čtyřech letech nemůžeme hrát doma na Karlštejně, protože hrad je v částečné rekonstrukci. Zatím není jasné, za jakých podmínek by se těch 21 představení mohlo konat, a momentálně se snažíme získat informace u ministra kultury. Pokud by se vystupovat nemohlo, měli bychom volno až třeba do září, to znamená půl roku.

Jak moc se pandemie dotkla vašich dalších plánů?
Zásadně, tak jako u většiny lidí. V úterý 10. března jsme už byli na cestě do Brna na koncert 4 Tenorů a u Benešova jsme se otáčeli zpátky. Ten den byly zakázány všechny kulturní akce nad 100 účastníků a od té doby jsme doma. Pokud jde o soukromé plány, i ty vzaly za své. Na Velikonoce jsme se chystali do Portugalska. Samozřejmě jsme neodletěli.

Kolik koncertů  jste rušili a jak těžké bylo najít nové termíny?
Přeložili jsme zatím deset vyprodaných koncertů. Vzhledem k tomu, že všichni umělci překládají všechno, bylo nalezení nových termínů složité. Buď nemohli někteří účinkující,  nebo už nebyl volný sál. Některé květnové koncerty se tak odehrají až v lednu příštího roku. Naštěstí jsou diváci s námi a zatím nikdo nežádá vrácení vstupenek, které zůstaly v platnosti.

Co vás na odloučení od práce nejvíce sužuje? A nalezli jste i něco pozitivního?
Určitě nám schází osobní kontakt s rodiči, které máme v Olomouci a v Pardubicích. Schází reakce publika, návštěvy přátel, ty nejde nahradit virtuálně. Na druhou stranu jsme si ověřili, že si ani po 33 letech nelezeme na nervy, když jsme spolu 24 hodin denně. Pokud to čas od času nastalo, Pavla zachránila práce na zahradě a mě sport.

Jak s Pavlem využíváte nucené volno?
Virtuálně jsme vařili na Pavlově profilu, vysílání mělo skvělý ohlas. A podařilo se propojit 4 Tenory – Mariana Vojtka, Jana Kříže, Michala Bragagnola a Pavla, aby společně online zazpívali na pomoc řevnickým záchranářům. Modlitbu Otčenáš z muzikálu Bídníci na sociálních sítích dosud vidělo přes 50 tisíc lidí, takže se tato spontánní akce setkala s úspěchem.

Pavla Nováčková