Seznamte se s knihami našich sousedů z regionu

DOLNÍ POBEROUNÍ – Hned několik knižních novinek, jejichž autory možná velmi dobře znáte, se v uplynulých měsících objevilo na knižním trhu. A protože se blíží Vánoce, mohly by být krásným dárkem. Tady jsou naše tipy!

Josef Hradec: Dějiny Dobřichovic

Dějiny Dobřichovic sepsal kolem roku 1930 dobřichovický farář a křižovník Josef Hradec, který zde působil v letech 1919 až 1933.

Knihu jazykově upravil Václav Kratochvíl, který k ní také napsal předmluvu. Vydal ji Jan Neubert ve spolupráci s grafikem Davidem Pohribným a díky grantu města Dobřichovice. Vydavatel Jan Neubert nám sdělil, jak se vlastně k vydání knihy dostal.

Honzo, jak to vlastně s dějinami bylo?

Ke knize jsem se dostal velkou oklikou. Corpus delicti mám ve sklepě v dílně – kolo, které mě dostalo k páteru Hradcovi.

Kolo pátera Hradce? Našlo se na dobřichovickém zámku, dříve faře?

Ne, ne, našel jsem ho na skládce někdy kolem roku 1990. Je to specialita, která se vyráběla jen v roce 1913. Stal jsem se členem Českého klubu velocipedistů a sháněl jsem nějaká kola do sbírky, která bych dal dohromady, tenkrát jsem vůbec nevěděl, o co jde. V ulici Březová byl tehdy sběr železného šrotu a stála tam hromada železa. Vlezl jsem tam a viděl jsem kus kola, bez blatníku, bez sedla… Tušil jsem, že je to něco zvláštního. Když mě z okna viděl pan Jungmann, vzal mě na dvůr, kde měl schované všechny komponenty na tohle kolo. Řekl mi, že kolo patřilo páteru Hradcovi, který tady sloužil na faře. Odešel v roce 1931 a kolo tu zůstalo.

Jak dlouho trvala oprava?

Odmakal jsem na něm asi sto hodin.

Kolo pátera Hradce Foto: Jan Neubert

A pak už byl asi jen kousek k sepsaným dějinám?

Slýchal jsem o páteru Hradcovi a o dobřichovické kronice, o tom, jaký byl páter úžasný člověk. Začal jsem se zajímat, kde by kronika mohla být. Nakonec se našel štos papírů s krásným rukopisem na úřadě. A pan učitel Syblík na hodinách informatiky s 57 žáky zdejší školy tu historii přepsal do elektronické podoby. Později jsem knihu odnesl kamarádovi Davidovi Pohribnému, je to geniální grafik, seznámil jsem ho s Vaškem Kratochvílem, který ji upravil po stránce češtiny.  A město Dobřichovice nám na ni dalo grant. Trvalo skoro rok, než jsme ji dali dohromady. A tady je výsledek.

Oldřich Burda: Na konci fjordu

Rybaření v norských fjordech láká nejednoho českého rybáře. Ti, co to zažili, vyprávějí legendy. A tak se dva mladí kamarádi Ota a Miloš rozhodnou opustit vysezená místa na březích Berounky i své všední životy, připojí se k partě vedené protřelým specialistou na mořské chytání, se slušnými zkušenostmi, ale hlavně vynikající výřečností, a vyrazí za polární kruh. Už cestou je jim jasné, že to, co zažijí, bude o poznání intenzivnější, než si dokázali představit. Na vlastní kůži pocítí, že jeden neplánovaný výlet může podstatně změnit jejich životy a dát jim nečekaný kurz.

Zdroj: z knihy Na konci fjordu

Tomáš Šebek: Objektivní nález

V nejbližších dnech bude vydána nová kniha Tomáše Šebka, chirurga a autora úspěšných reportážních knih z humanitárních misí. Autor se v ní vydal na dosud nejnáročnější cestu. Na cestu do dětství stráveného v nefunkční rodině. Na cestu osobních i profesních selhání, partnerských nevěr a lží. Ale také na cestu odhodlání vzepřít se osudu a touhy vzít život do svých rukou.

Michaela Duffková: Zápisník nealkoholičky

Michaela Duffková se přes facebookový blog a následně knihu svěřuje čtenářům se svým bojem s alkoholem – nepřítelem, jehož přítomnost bude už navždy ve svém životě vnímat. Svými texty dodává kuráž dalším osobám, které se s tímto démonem jménem alkohol potýkají. Intenzivně pracuje na otevření centra pro léčbu závislosti s názvem Alkos.

 

Tereza Boučková: Dům v Matoušově ulici

Spisovatelka, která žije u Svatého Jana pod Skalou, vydala v srpnu novou knížku Dům v Matoušově ulici. Vypráví se v ní o domě, který koupil židovský právník Eduard Schwarz, aby pro sebe a svou rodinu získal důstojné sídlo. Měl štěstí, že zemřel dřív, než začala druhá světová válka…