Sbor dobrovolných hasičů Liteň oslavil 135. výročí

Sbor dobrovolných hasičů Liteň oslavil 135. výročí 115. září proběhly v Litni celodenní oslavy, pořádané u příležitosti 135 let činnosti SDH Liteň a každoroční akce Loučení s létem 2012.

Oslavy začaly netradiční soutěží v požárním útoku družstev mužů z Litně, Drahlovic, Svinař, Vrančic a Zadní Třebaně. Během soutěže se nádvoří zámeckého areálu začalo naplňovat návštěvníky a záchranářskou technikou.

Překvapením pro všechny zúčastněné bylo slavnostní představení nového hasičského praporu sboru, který byl pořízen díky finanční podpoře městyse Liteň a Středočeského kraje. Po předání praporu následovalo další překvapení, a to ukázka zásahu s kompletně zrenovovanou motorovou stříkačkou z roku 1935 značky R. A. Smekal Slatiňany. Stříkačka byla v provozu naposledy téměř před padesáti lety, ale díky velkému úsilí ji liteňští hasiči s pomocí místních řemeslníků uvedli do původního funkčního stavu. Historický dojem podpořil i fakt, že byla stříkačka na oslavy dotažena zrenovovaným traktorem Zetor 3011, se kterým přijel Vítězslav Novotný a liteňští hasiči si ke stříkačce pořídili i dobové obleky, aby byla ukázka hašení požáru co nejoriginálnější.

Po zdolání požáru dřevěné makety domečku následovaly další ukázky, které rovněž zaujaly přítomné návštěvníky. Svoje dovednosti z oboru kynologie předvedli příslušníci Policie ČR – Letiště Praha Ruzyně.

K vidění byla dále ukázka zdravotnické záchranné služby Asociace samaritánů ČR, která předvedla stabilizaci zraněného cyklisty s následným transportem do nemocnice. Na odlehčenou zatančily Holky v rozpuku a hořovické mažoretky. Pro hladovce a žíznivce byly připraveny další disciplíny. Jednalo se o pití tupláků brčkem a konzumaci hovězího guláše, který bylo nutné zapít velkým pivem. Nechyběla ani soutěž v hodu sudem od piva. Výherci byli za výkon řádně odměněni.

Jiří Hrách, velitel jednotky SDH LiteňSbor dobrovolných hasičů Liteň oslavil 135. výročí 3Sbor dobrovolných hasičů Liteň oslavil 135. výročí 2