• nainstalovat vhodný software
• určit dítěti pevný systém pravidel
• nejdůležitější pravidlo: nedávat osobní informace a nechodit na schůzky
• poučit dítě o rizicích internetu
• mluvit s dítětem o internetu
• přizpůsobit se při tom všem jeho věku a individualitě
Postaveno (především) na důvěře
Přistupovat k problematice dětí a informační bezpečnosti je ošidné. Zvláště ve chvíli, kdy jsou děti technicky zdatnější než jejich rodiče. Přesto to neznamená, že bychom na celou problematiku měli rezignovat – naopak, musíme „začít od sebe“. Ale jak?
Vzdělávejte se. Vyhledávejte zdroje informací, zkoušejte nové věci, snažte se pochopit fungování počítačových programů.
Komunikujte s dětmi. Informujte se navzájem o výhodách používání počítače stejně jako o nebezpečích, která tato činnost s sebou nese.
Nastavte pravidla. Definujte jasná pravidla, která je třeba za každých okolností dodržovat. Např. nesdělovat osobní informace či adresu.
Zajistěte dodržování pravidel. Každé pravidlo je účinné pouze v případě, že se dodržuje.
Mějte počítač ve společné místnosti. Neposkytujte dětem možnost porušovat pravidla tím, že jim dáte počítač k neomezenému fyzickému i časovému přístupu.
Využijte technologické nástroje. V mnoha počítačových programech můžete najít, pokud budete hledat, užitečné pomocníky. Třeba filtry nevyžádané pošty (spamu), rodičovskou kontrolu přístupu (k internetu) apod.
Nenechte děti volně se setkávat s internetovými přáteli. Každé podobné setkání v sobě nese velké riziko – klidně jej umožněte, ale přijměte odpovídající opatření.
Kontrolujte historii navštívených stránek na internetu. Stejně tak kontrolujte různé další výpisy: s kým dítě komunikuje, kdo mu posílá e-maily apod.
(dle www.nebudobet.cz, www.slunecnice.cz, )