Sami občané rozhodnou, co radnice vybuduje

Ilustrační foto: archiv

Mníšecká radnice spustila další projekt, ve kterém sami občané mohou ovlivnit dění ve městě. Radnice spustila hlasování o tom, jaké nápady občanů na zlepšení života v Mníšku nejvíc zaujmou.
Do prvního ročníku participativního rozpočtu (tedy rozpočtu, o kterém mohou rozhodnout obyvatelé) se přihlásilo 10 návrhů. Po zhodnocení jejich realizovatelnosti se jeden musel vyřadit, protože se nevešel do stanoveného finančního limitu 500 tisíc korun.

Mezi návrhy je například vytvoření orientačního značení ve městě, univerzální hřiště s umělým povrchem, nová pláž u zadního rybníka nebo třeba bezpečnostní boxy na kola u školy.

Lidé mohou hlasovat až do 11.října na tomto webu. Jde o unikátní systém společnosti D21, který pracuje s plusovými a minusovými hlasy. „Smyslem je docílit širší shody nad konkrétním nápadem. Hlasování je anonymní, dále je možné zahrnout doplňující údaje, které radnici umožní získat představu o tom, co dané skupiny preferují a lépe tak plánovat investice města,“ vysvětlil Filip Milde z D21. Vítězné projekty se začnou, podle rozsahu, realizovat v příštím roce.

(pan)