Rozmáhají se podvodné prodeje zvířat přes internet

Ilustrační foto: archiv

DOLNÍ BEROUNKA – Čím dál častěji se policisté setkávají s případy podvodného prodeje přes internetové obchody, bazary či sociální sítě. V poslední době zaznamenávají podvody zejména při koupi psů. S takovým jednáním se například setkala jednadvacetiletá žena, která nyní nemá ani psa ani peníze.
Poškozená žena našla na jednom internetovém portálu nabídku prodeje štěněte, o které měla zájem. Prodejce kontaktovala a ten po ní chtěl částku 21 tisíc za přepravu štěněte z Německa do Česka. Po obdržení platby měl být ihned uskutečněn transport, jenže žena dodnes neobdržela ani štěně ani peníze, neboť prodejce přestal komunikovat a jakkoliv reagovat.
Lidé by měli být při nákupech přes internet velmi opatrní, zvláště, když kupují drahou věc nebo zvíře. Pokud nemají prodejce dostatečně prověřeného, neměli by posílat peníze předem. Je dobré si prodejce prověřit na internetu, kde se nacházejí různé recenze. “Tato trestná činnost se velice složitě objasňuje a peníze, které se dostanou do rukou podvodníků, získá poškozený zpět pouze v ojedinělých případech,” varovala policejní mluvčí Michaela Richterová.

Rady při nákupu přes internet:

  • Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka.
  • Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a podobně.
  • Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit.
  • Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.