Procházka ze Skryjí ke Skryjským jezírkům se určitě bude líbit všem milovníkům turistiky a přírody. Zvládnou ji i ti, kdo nevyhledávají dlouhé trasy. Naopak zdatní turisté mohou od jezírek pokračovat k Podmokelskému mlýnu a dále pak třeba až do Zbirohu.
K jezírkům lze dojít ze dvou stran. My jsme tentokrát vybrali trasu z obce Skryje, jež je součástí CHKO Křivoklátsko. Dá se v ní pohodlně zaparkovat autem. K našemu cíli vedou dvě cesty: po modré turistické značce jsou to necelé tři kilometry, po červené (a pak kousek po silnici) asi čtyři.
Otisk paleontologa Barranda
Ještě před cestou můžete ve Skryjích navštívit velmi zajímavé Muzeum Joachima Barranda. Už přes dvacet let se nachází v budově staré školy. Nikdy by asi nevzniklo, nebýt francouzského inženýra a paleontologa, podle něhož je pojmenováno. Barrande v této lokalitě roku 1833 vyměřoval a projektoval koněspřežnou železnici a právě ve Skryjích nalezl mnoho zkamenělin z období prvohor. Asi nejznámější jsou trilobiti. Badatel se od té doby věnoval studiu zkamenělin. Vydal o nich mnoho knih, položil tak základy české paleontologie a proslavil Skryje po celém světě. Jeho život a dílo vám představí právě skryjské muzeum.
Kromě paleontologie v něm najdete také expozice zobrazující život na venkově na přelomu 19. a 20. století. Na stěnách visí mnoho snímků zdejších roubených domů a hospodářských budov. K vidění je také různé nářadí a tehdejší vybavení domácností. Pro děti je asi největší atrakcí sklep, kde si kladivem mohou najít vlastního trilobita.
Muzeum je během září otevřené každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Od října do června se můžete objednat na telefonu 313 553 004.
Cestou protifašistických bojovníků
Zajímavějším přístupem k jezírkům je modrá turistická trasa, která vede údolím Zbirožského potoka až do Zbirohu a je součástí Cesty protifašistických bojovníků. Pojmenovali ji po místním mlynáři z Podmokel Františku Froňkovi, jenž za války vedl místní odbojovou skupinu a u Podmokelského mlýna ho zastřelili okupanti. Když se vydáte od jezírek ke mlýnu, uvidíte pomníček na jeho památku.
Předtím si ale vychutnejte příjemnou procházku. Nejdřív půjdete polní cestou po rovince, poté sestoupíte do údolí Zbirožského potoka. Pěšina vede strmým svahem, takže musíte dávat pozor, abyste neuklouzli. I proto se moc nedoporučuje jezdit k jezírkům na kole (a pokud tak učiníte, musíte tuto část cesty kolo vést), s kočárkem se tam vůbec nedostanete. Posledních asi sedmdesát metrů je stezka přímo u vody. Občas vede po kamenech a před jezírky je potřeba zvládnout dřevěný chodník na druhý břeh. Když je hodně vody, k jezírkům se dojít nedá. Naopak v období dlouhého sucha a horka zase téměř neuvidíte vodopád.
Pohled na vodní plochy je vskutku nádherný. Nad rozlehlou hladinou se sklánějí stromy, kolem se tyčí skály a hučí vodopád. Jezírka leží hned vedle sebe. Do horního protéká voda úzkou skalní průrvou s vysokými stěnami, mezi nimiž se tvoří zmíněný vodopád. Dolní navazuje na horní o několik metrů níže. Jejich celková rozloha je asi 150 metrů čtverečních, vše v nadmořské výšce 270 metrů.
Až se pokocháte krásou jezírek, můžete od nich pokračovat dále až k Podmokelskému mlýnu, což je asi jeden a půl kilometru. Jestli budete chtít dojít do Zbirohu, vydejte se dále po modré ještě dalších sedmnáct kilometrů.
Cesta zpátky do Skryjí vám zabere trochu více času, protože chvíli vede do kopce. A budete-li mít zájem, můžete si v obci prohlédnout místní barokní kostel svatého Michaela archanděla (je prý doložen už ve 14. století), krásné roubenky nebo rodný dům legionáře Josefa Hůly, který zemřel v roce 1918 u Nikolajevska.