Rok 2012 přinese konec příměstské dopravy

Rok 2012 přinese konec příměstské dopravySpor Středočeského kraje s Ropidem může vyústit v dopravní chaos.
Největší změna v hromadné dopravě čeká Středočechy dojíždějící do Prahy. Středočeský kraj chce totiž ukončit smlouvu s Ropidem o zajištění dopravní obslužnosti okresů Praha-východ a Praha-západ.

Pražskou integrovanou dopravu tu má nahradit středočeská integrovaná doprava, která funguje v ostatních okresech kraje. Oba dopravní systémy dosud fungují ve vzájemné provázanosti.

Středočeský kraj chce ale změnit celé fungování regionální dopravy. Kromě ukončení smlouvy s Ropidem už vypověděl smlouvy všem svým dopravcům.

Ropid, provozovatel pražské MHD a příměstské dopravy, se změnou nesouhlasí. Hrozí tím, že nové linky středočeské dopravy do hlavního města nepustí. V případě pokračujícího sporu se tak může stát, že cestující budou muset na hranicích hlavního města přesedat a kupovat si jinou jízdenku.

Otazníky panují i nad železniční dopravou. Středočeská integrovaná doprava totiž zahrnuje pouze autobusy. Pokud kraj přestane Ropidu přispívat, nemusely by na trati do Berouna platit kupony z Opencard.

(jm)