Režisér Marek Mokoš: Zámek v Litni je přenádherné inspirativní prostředí

Park zámku Liteň Foto: Jan Žirovnický

LITEŇ – Letní kouzlo zámeckého parku v Litni podtrhne v sobotu 18. června scénický open air koncert nazvaný Dotek lásky, který završí 9. ročník zdejších tradičních pěveckých kurzů. Ty budou výjimečné exkluzivní účastí Operního studia Slovenského národního divadla

Koncert i pěvecké kurzy se konají jako vrcholná událost 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné, jejž pořádá nezisková organizace Zámek Liteň. Letošní Pěvecké kurzy v Litni podruhé v řadě povedou renomované osobnosti, holandská pěvkyně a mentorka Margreet Honig a česká sopranistka Simona Houda Šaturová. Dámskou dvojici doplní operní režisér Marek Mokoš, který bude zároveň režisérem open air koncertu Dotek lásky. Ten má již zkušenost z liteňského prostředí, kde v roce 2018 vedl pěvecké kurzy i režíroval venkovní koncert. Společné vystoupení absolventů se letos trochu neobvykle přemístí ze sálu Čechovny do scenérie zámeckého parku.

Pane režisére, pokolikáté jste v Litni?

V Litni budu jako lektor podruhé. Na kurzy před čtyřmi lety jsem byl pozván Markétou Cukrovou a Ivankou Leidlovou, které přišly se skvělou vizí propojit pěvecko – technické kurzy s hereckou přípravou. Mladým adeptům jsem se věnoval po herecké stránce a na jednotlivých cvičeních jsme se učili jakési základy herecké techniky. Tyto kurzy měly podle zpětných reakcí a také nyní po čase mají výborné ohlasy. Myslím si, že toto spojení je velmi důležité, protože zpěvák je zpívající herec, jeho výrazovým prostředkem je sice zpěv, ale na jevišti ztvárňuje postavu, její emoce, psychiku, a je obtížné oddělovat od sebe dvě neoddělitelné věci. Hlavně dnes, v době trendů, které jsou již nastaveny na jiné úrovni.

Režisér Marek Mokoš Foto: archiv Marka Mokoše

Jakým směrem se bude letos ubírat vaše výuka během pěveckých kurzů v Litni?

Letos se ředitelka festivalu Ivanka Leidlová rozhodla pro spolupráci s Operním studiem Slovenského národního divadla, na což se velmi těšíme a ceníme si toho. Je pro nás velká čest účastnit se tohoto festivalu. Operní studio SND má ve svých stanovách pořádání pravidelných různorodých wokrshopů. Toto propojení pěveckých interpretačních workshopů a výsledku představení je ideální formou, o kterou se vždy snažíme i u nás v Bratislavě. Jako téma těchto kurzů jsme si zvolili raný romantismus, vybrali jsme pro zpěváky árie z tohoto období a já se snažím v těchto áriích vymyslet dramaturgický a režijní koncept závěrečného představení. Budu jako režisér pracovat s mladými frekventanty na závěrečném představení a nahlédneme do metodiky stylizovaného divadla a jemně pohybového divadla.

Co konkrétně plánujete pro letošní účastníky?

Jako téma pro tyto kurzy jsme zvolili raný romantismus. Podle technických možností a pěvecké vyspělosti jsme zvolili jednotlivé árie pro konkrétní členy Operního studia SND. Zazní známé i méně známé ukázky ze slavných oper, jako například La Sonnambula od Vincenza Belliniho, William Tell a Lazebník Sevillský od Gioachina Rossiniho, Lucia di Lammermoor od Gaetano Donizettiho a další… Na základě tohoto výběru jsem vytvořil koncept, kde jsem půvabnost pěveckého Bel canta – árií zpracoval do poetických scénických stylizovaných obrazů, zachycujících různé podoby lásky, které jsou inspirovány verši Shakespearových sonetů. Celý večer se bude odehrávat v zámeckém parku u jezera, s živou hudbou komorního tělesa pod taktovkou slovenského dirigenta Dušana Štefánka.

Zámek v Litni určitě poznáte, režírovali jste zde koncert již v roce 2018. Bude mít letošní nadcházející koncert srovnatelnou podobu?

Zámek v Litni je přenádherné inspirativní prostředí, krásná zahrada, zrekonstruovaná obyvatelná část. Rád se sem vracím, protože zde kromě této scenérie vládne rodinná a příjemná přátelská atmosféra.

Koncept koncertu bude vytvořen tentokrát na jednom stabilním místě, u jezírka. Minule diváci procházeli celou zahradou. Věřím, že se nám podaří vytvořit poutavé silné obrazy plné kontrastů, detailů, symbolických odkazů a momentů překvapení a celé to bude zabaleno do krásných kostýmů a výrazného líčení. Síla prostředí, textu, hudby, zpěvu a interpretace by mohly zanechat silné doteky krásy a lásky.

Můžete nám prozradit něco o sobě? Na čem teď pracujete kromě Litně?

Jsem divadelní režisér, dramaturg, operní zpěvák, herec a výtvarník. Momentálně působím jako dramaturg a režijní garant pro Operu SND. Před časem jsem byl vedením Slovenského národního divadla pověřen realizací projektu „Operní studio“, což je umělecko – vzdělávací platforma pro mladé umělce. Tímto způsobem se mladí umělce mají postupně etablovat do souboru Opery SND. Snažím se tento projekt maximálně rozvíjet podle možností a okolností.

Momentálně připravuji v SND výjimečnou slovenskou operu Mira Bázlika Peter a Lucia.

Co vás ještě baví kromě hudby?

Jsem velký knihomol, mám rád filmy, výtvarné umění, ale i obyčejné věci, jako je zahrádka, dobré jídlo či ticho, kde mohu být sám se sebou.