Muzikant Rak: Mám štěstí, že neplatím zaměstnance

Kytarový virtuos Jan Matěj Rak musel zrušit všechny své koncerty, s výjimkou jediného. Ten organizátoři pohotově změnili na nahrávku pro web bez živého publika.

“Děkuji obci Velké Březno,“ vzkazuje kytarista.

Tušíte, kdy zase budete moci hrát?
Nejbližší koncert mám až v září. Nikdo ale neví, co bude. Organizátoři koncerty ruší a nové termíny kromě jediného vystoupení na zámku v Čečovicích nemám. Je otázka, jak dlouho se bude situace vracet do normálu. Samotné odvolání mimořádných opatření ještě neznamená okamžité navrácení předchozího stavu. Návrat k běžnému koncertnímu režimu můžeme očekávat nejdříve na podzim a dost možná ještě později. Krom toho je možné, že pravidla trhu a zvyklosti lidí se pod vlivem současné situace změní natrvalo. Více věcí a zážitků se bude prodávat a uskutečňovat online, pro některé typy podnikání či celé obory to může znamenat definitivní konec.

Čemu se nyní věnujete?
Jsem více s rodinou a se svou osmiměsíční dcerou. To je čas strávený smysluplně a příjemně. Mám velkou radost, že můžeme být tolik spolu. Jinak se věnuji skládání drobných skladbiček pro děti do školy a také četbě.

Jako profesionál jste na hudbě závislý i finančně? Jak řešíte tento problém?
Naštěstí mám úvazek ve škole, což mi umožňuje platit nájem a elektřinu. O veškeré ostatní příjmy jsem přišel bez náhrady, pročež nám to stačí jen s odřenýma ušima a s rodičovským příspěvkem mé ženy. Mám jako muzikant to štěstí, že neplatím zaměstnance a že mi někde ve skladu nehnije drahý materiál. Neumím si vůbec představit, jak se nyní musejí cítit podnikatelé v jiných oborech.

Kde teď lidé mohou najít vaši muziku?
CD jsou na mých webových stránkách janmatejrak.cz. Na Facebooku pravidelně sdílím krátká videa, často i s odkazem na noty zdarma. V současnosti seženete tolik hudby zdarma, že už to možná nikdo ani jinak chtít nebude.

Na webu jste reagoval i na projev prezidenta, který vyzval  umělce, aby šli navštívit v té době zcela uzavřené domovy důchodců…
Rád bych panu inženýrovi připomněl, že slíbil být prezidentem všech, a nikoli využívat každé příležitosti k tomu, aby někomu vynadal a někoho ponížil. Bohužel se ukazuje, že zvolit si omezeného burana, člověka pochybných mravů, bez úrovně a bez vychování byla osudová chyba. Právě současná mimořádná situace to ukazuje s mimořádnou palčivostí. Jsme ale národem Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a mnoha statečných, vzdělaných a schopných lidí z jiných oborů. Proto věřím, že tu ostudnou spoušť dovedeme napravit. Jen to bude asi dlouho trvat. Můžeme si po tu dobu alespoň zpívat nějakou krásnou písničku.

Pavla Nováčková