Prožijte dnes Noc na Karlštejně

Prožijte dnes Noc na KarlštejněSlavné i méně známé hrady a zámky otevírají zítra večer své brány. Jedním z nich je i Karlštejn.

Hrad Karlštejn je jedním z 38 českých a moravských hradů a zámků, které se tento víkend připojí k akci nazvané Hradozámecká noc. Až do rána však bude otevřen pouze Karlštejn a zámek Loučeň na Nymbursku. Karlštejn tak bude nonstop otevřen 32 hodin.

Inspirací pro celonoční akci se stala podobně laděná muzejní noc. Hrad Karlštejn bude poprvé v historii návštěvníkům otevřen celou noc. Návštěvníci se dokonce dostanou i do jinak nepřístupných míst.
„Prohlídky budou spojené s překvapením. Otevřeme třináctou komnatu, která pak bude přístupná po celý měsíc říjen,“ slibuje MF Dnes karlštejnský kastelán Jaromír Kubů.

Třináctou komnatou je bývalý hradní fraucimor, tedy místnosti, které obývala dvorní družina královny. Návštěvníci se dozví i to, jak je to s legendárním zákazem pro ženy na hradě. „Tedy ony se vlastně ty pokoje nedochovaly, dnes je to půdní prostor císařského paláce. Ale my lidem ukážeme tři modely, jak to tam vypadalo v době Karla IV.,“ dodal Kubů.

Na nádvoří nasvíceného hradu se bude promítat muzikál Noc na Karlštejně a film Velká sázka o malé pivo o nezdařeném prodeji Karlštejna Harrym Jelínkem.